«ВОЗЗ'ЄДНАННЯ ПІВНІЧНОЇ БУКОВИНИ ТА ХОТИНСЬКОГО ПОВІТУ З ВЕЛИКОЮ УКРАЇНОЮ: СЛІДАМИ ДОКУМЕНТІВ»
7 серпня 1940 року, на підставі Закону про зміни та доповнення статей 13, 23 і 48 конституції СРСР було утворено Чернівецьку область у складі Української РСР.
Беззаперечним завжди залишається одне – об'єднання Буковини та Хотинщини з Великою Україною як найзаповітніше бажання етнічного українського населення краю.
ПЕРЕДІСТОРІЯ:
26 червня 1940 р. Уряд УРСР передав ноту румунському урядові про повернення Бессарабії та передачу Пн.Буковини Радянському Союзу, мотивуючи свою вимогу тим, що у 1918 р. Румунія, користуючись військовою слабкістю Росії насильницьки відторгла від Радянського Союзу (Росії) частину його території – Бессарабії і тим порушила вікову єдність Бессарабії, населеної головним чином українцями, з УРСР.
Уряд УРСР вважав, що питання про повернення Бессарабії органічно пов’язане з передачею Радянському Союзові тієї частини Буковини, населення якої в своїй величезній більшості пов’язане з Радянською Україною, як спільністю історичної долі, так і спільністю мови і національного складу.
Уряд СРСР запропонував королівському урядові Румунії:
- Повернути Бессарабію Радянському Союзові.
- Передати Радянському Союзові північну частину Буковини, в кордонах згідно з доданою картою.
Наступного дня Уряд СРСР передав ноту румунському уряду про порядок передачі Пн. Буковини і Бессарабії. Порядком вимагалося наступне:
- Протягом 4 днів, починаючи з 2 год. дня за московським часом 28 червня, румунським військам очистити територію Бессарабії та Пн.Буковини.
- Радянським військам за цей же період зайняти територію Бессарабії та Пн.Буковини.
- Протягом 28 червня радянським військам зайняти пункти: Чернівці, Кишинів, Акерман.
- Королівському урядові Румунії взяти на себе відповідальність за цілість і недопущення псування залізниць, паровозного і вагонного парку, мостів, складів, аеродромів, промислових підприємств, електростанцій, телеграфу.
- Призначити комісію з представників Радянського уряду і румунського уряду по 2 від кожної сторони для врегулювання спірних питань...
Радянські науковці визнали розв’язання питання про возз’єднання корінних українських областей – Пн.Буковини і Хотинського повіту з УРСР мирним, таким, що повністю відповідає інтересам і сподіванням населення краю.
4 липня 1940 року було вирішено про склад повітових комітетів КП(б)У Радянської Бессарабії і північної частини Буковини. Головою повітового виконавчого комітету було затверджено Очеретяного В.Т., членами комітету стали – товариші Ольшецький І.С., Ольховський Ф.М., Стеценко П.Ю., Коник М.С., Нікітін О.І, Голеніщев М.П.
2 серпня 1940 року було прийнято закон про включення північної частини Буковини та Хотинського, Акерманського і Ізмаїльського повітів Бессарабії до складу УРСР, а вже 7 серпня – проголошено про утворення Чернівецької області у складі УРСР.
ПЕРШІ ЗМІНИ:
В період утвердження радянської влади на території Чернівецької області було закладено фундамент соціалістичної перебудови промисловості, сільського господарства та культури.
Корінні зміни відбулися в промисловості та торгівлі області внаслідок націоналізації великих промислових підприємств і торговельних закладів. Указами Президії Верховної Ради СРСР від 15 серпня 1940 року про націоналізацію землі на території Пн.Буковини та про націоналізацію банків, промислових і торгових підприємств, залізничного і водного транспорту і засобів зв’язку північної частини Буковини промислово-торговельну буржуазію Буковини було знищено як економічну силу.
Одним з перших актів Радянської влади була націоналізація поміщицьких, церковних та частини куркульських земель і розподіл їх серед безземельних і малоземельних селян.
Постановою Совнаркому УРСР від 13 серпня 1940р. університет був реорганізований, навчання почалося 1 жовтня на 6 факультетах. Було створено 23 кафедри. До Чернівців були відкомандировані викладачі з Харькова, Дніпропетровська, Одеси та Києва.
ІНФОРМАЦІЯ ВІД РАДЯНСЬКИХ ЗМІ
Перша обласна радянська газета «Радянська Буковина» на шпальтах перших номерів газет за липень – серпень 1940 року публікує найголовніше – Конституцію УРСР, звернення тов. Калініна, постанову Чернівецького повітового виконкому від 5 липня 1940 р. про затверджений склад міських і селянських рад, статті "Незабутній день" (про рясний дощ квітів, скроплених сльозами радості і невимовної втіхи від того, що червоним цвітом зацвіло місто), "З піснею про Сталіна жило буковинське село", "Тяжке минуле вже не повернеться" та ін., а також заповзято друкує натхненні листи колгоспників, працівників заводів і фабрик, звільнених від капіталістичного правління власників.
Витяг з Постанови Чернівецького повітового виконавчого комітету "Про затвердження складу міських і селянських рад", 05 липня 1940 р.
|
Демонстрація мешканців м. Чернівці у дні приходу радянської влади, Фотодокумент: 0-1257, 29 червня 1940 р.
|
Мешканці м. Чернівці читають перший номер газети «Радянська Буковина», фотодокумент: 0-10206, 30 червня 1940 р.
|
Повідомлення уповноваженого правління Державного Банку СРСР про прийом румунських леїв, 19 липня 1940 р.
|
Закон про включення Північної частини Буковини і Хотинського, Аккерманського та Ізмаїльського повітів Бессарабії до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки, 02 серпня 1940
|
Телеграма з Москви від делегації трудящих Північної Буковини про Закон щодо включення Північної Буковини до складу УРСР, 02 серпня 1940 р.
|
Постанова Чернівецького повітового виконавчого комітету "Про облік майна, інвентаря, устаткування та будівель по підприємствах, які перейшли у державну власність", 07 серпня 1940 р.
|
Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про уточнення назв міст: Тарнополь, Черновіци, Каменєц-Подольск, Владімір-Волинск, Чертков Української РСР», 09 серпня 1944 р.
|
Постанова Чернівецького повітового виконавчого комітету "Про заміну вивісок в містах, містечках та населених пунктах повіту" (на нові вивіски – державною українською мовою), 15 серпня 1940 р.
|
Постанова Ради Народних Комісарів УРСР "Про націоналізацію промислових підприємств на території Аккерманського, Ізмаїльського, Хотинського повітів Бессарабії та на території Північної Буковини", фото 1,
19 серпня 1940 р.
|
Постанова Ради Народних Комісарів УРСР "Про націоналізацію промислових підприємств на території Аккерманського, Ізмаїльського, Хотинського повітів Бессарабії та на території Північної Буковини", фото 2, 19 серпня 1940 р.
|
Постанова Ради Народних Комісарів УРСР "Про націоналізацію промислових підприємств на території Аккерманського, Ізмаїльського, Хотинського повітів Бессарабії та на території Північної Буковини", фото 3, 19 серпня 1940 р.
|
Оголошення Чернівецького державного університету в газеті "Радянська Буковина" про набір студентів на 1-й курс 1940/41 навчального року, 20 серпня 1940 р.
|
Постанова Президії Верховної Ради УРСР "Про надання допомоги члену спілки радянських письменників Кобилянській О.Ю., що проживає на терені Північної Буковини", 27 серпня 1940 р.
|
Відомості про кількість сільських рад та населених пунктів в розрізі майбутніх районів, фото 1, серпень 1940 р.
|
Відомості про кількість сільських рад та населених пунктів в розрізі майбутніх районів, фото 2, серпень 1940 р.
|
Відомості про кількість сільських рад та населених пунктів в розрізі майбутніх районів, фото 3, серпень 1940 р.
|
Відомості про кількість сільських рад та населених пунктів в розрізі майбутніх районів, фото 4, серпень 1940 р.
|
Відомості про кількість сільських рад та населених пунктів в розрізі майбутніх районів, фото 5, серпень 1940 р.
|
Розписка Кобилянської О.Ю. щодо одержання нею 10 тис. карбованців допомоги. Автограф, 02 вересня 1940 р.
|
Постанова Чернівецького обласного виконавчого комітету щодо розгляду списків будинків по Чернівецькій області, які підлягають націоналізації, 17 вересня 1940 р.
|
Стаття газети "Радянська Буковина": "Справа куркуля-саботажника" (про судовий процес над куркулем та вчинені ним антирадянські провокаційні дії), 03 жовтня 1940 р.
|
Відомості про виконання хлібопоставок з куркульських господарств Герцаївського району, 05 жовтня 1940 р.
|
Постанова облвиконкому про перейменування вулиці Янку Флондор на вулицю імені О. Кобилянської та присвоєння школі № 3 ім’я О. Кобилянської, 27 листопада 1940 р.
|
Відомості про кількість районів в Чернівецькій області зі вказівкою населення, 1940 р.
|
Розповсюдження радянських газет та журналів у Чернівцях, фотодокумент: 0-4048, 1940 р.
|
Повідомлення Чернівецького Ордена Трудового Червоного Прапора державного університету про підготовку і видання збірника документів "Північна Буковина – одвічна українська земля" на відзначення у 1990 році 50-ї річниці воззєднання Північної Буковини з Українською РСР, 22 січня 1986 р.
|
«Робочий план Обкому Компартії України з підготовки до 50-річчя воззєднання Північної Буковини з УРСР, фото 1,» 31 липня 1987 р.
|
Робочий план Обкому Компартії України з підготовки до 50-річчя воззєднання Північної Буковини з УРСР, фото 2, 31 липня 1987 р.
|
Повідомлення Чернівецького державного університету і Державного архіву Чернівецької області про завершення підготовки збірника документів "Північна Буковина – одвічна українська земля", 03 лютого 1988 р.
|