Головна сторінка | Архів новин | Корисні посилання | Контакти | Карта сайту

Свято Державності і Соборності
(з нагоди відзначення 22 січня 2016 року Дня Соборності в Україні)




Українська історія визвольних змагань за свою самостійність і соборність – це тернистий шлях для безлічі поколінь. Власне, ідея суверенної державності й соборності Українських Земель плекалася поколіннями протягом століть, не раз була освячена в битвах за період Княжої, пізніше Козацької доби. Та найяскравіше відчулася життєвість цієї ідеї серед українських народних просторів після подій Жовтневої революції 1917 року в Росії, коли бурхливі обставини збудили національну свідомість широких мас українського суспільства.

Змагалися між собою дві стихії: «біла» Росія з «червоною», й обидві Росії разом проти України. Тут на арену боротьби виступила ще третя, але природна сила – Україна. Справжнім вінцем змагань за українську державність 1917 – 1921 рр. став проголошений Центральною Радою в Києві на Софіївській площі 22 січня 1919 року Універсал, в якому ясно і відверто сказав своє слово весь український народ:

«Від нині в єдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України – Західна Українська Народна Республіка і Наддніпрянська Велика Україна».

В дійсності соборність була красномовніше засвідчена низкою героїчних вчинків і звитяг. Придніпрянська армія, що боролась під Львовом, галицька, що пліч-о-пліч з придніпрянською здобула «Золотоверхий», тисячі могил, де лягли на вічний упокій сини українських земель з-над Дніпра, Дністра, Прута, Черемоша і Тиси – найкраще свідчать про соборність.

Те, що відбулося 22 січня 1919 року записано волею української нації в історії України, Європи і цілого світу не вдасться вже стерти нікому. Наслідком цього історичного акту Україну прийнято до родини культурних держав, долю України злучено з долею цілої Європи.

Звернемо увагу на слова наших пращурів, які сподівались, що «повстане одного переможного ранку Україна вільна, велика, могутня, багата і славна. Україна, в якій щасливий самостійний український народ житиме й розглядатиметься як хазяїн домовитий по своїй хаті і по своїм полі…».



У фондах Державного архіву Чернівецької області зберігаються матеріали преси 20-30-х років минулого століття. Зокрема незалежний часопис «Час», львівська газета «Діло», національно-громадський та літературно-науковий місячник «Самостійна думка» помістили на своїх шпальтах цілу низку публікацій, присвячених подіям української революційної доби (1917 - 1921), які ми пропонуємо Вашій увазі.