Головна сторінка | Архів новин | Корисні посилання | Контакти | Карта сайту

Україна соборна. Разом до Перемоги!


До Дня Соборності України – 2024 та 105-ї річниці проголошення Акту ЗлукиЩороку 22 січня в день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки Україна відзначає День Соборності. Офіційно це свято встановлене Указом Президента України «Про День Соборності України» від 13 листопада 2014 року № 871.

Проголошення Соборності 22 січня 1919 року, коли Українська Народна Республіка та Західноукраїнська Народна Республіка об’єдналися в соборну державу, увінчало прагнення до єднання українців, розділених кордонами тогочасних імперій. Постала держава, яка протягом трьох наступних років не припиняла боротьби за власне існування. Українцям вдалося утвердити державні кордони, мову, гроші, символіку (герб, гімн і прапор), збудувати національне боєздатне військо, добитися визнання світової спільноти.

29 січня в Україні відзначається річниця бою під Крутами, який для українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність. Завдяки звитязі та сміливості українських воїнів ворожий наступ більшовиків на Київ було зупинено на декілька днів. У цей час відбувалися переговори між Українською Народною Республікою і країнами Четверного союзу. 9 лютого 1918 року Брестський мирний договір було підписано. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.

Об’єднання двох українських республік – УНР і ЗУНР – почалося невдовзі після встановлення української влади у Східній Галичині та ще до того, як Директорія УНР переможно увійшла до Києва. 1 грудня 1918 року на залізничній станції у Фастові представники ЗУНР і Директорії підписали «Передвступний договір» (попередній). Статті угоди констатували непохитний намір ЗУНР «злитися в найкоротшім часі в одну велику державу з Українською Народною Республікою». Зі свого боку УНР проголошувала, що вона дає згоду «прийняти всю територію й населення Західно-Української Народньої Республіки як складову частину державної цілості в Українську Народну Республіку».

22 січня 1919 року, в першу річницю проголошення незалежності УНР, в Києві на Софійській площі відбулися урочисті збори. На них проголосили Універсал Директорії Української Народної Республіки про злуку із Західноукраїнською Народною Республікою. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, відзначалося:

«Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

Акт Злуки, проголошений 105 років тому – 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві, став епохальною історичною подією, коли українські землі об’єдналися в одній державі. Це стало основоположною віхою українського державотворення, увінчало соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття.

Наступного дня, 23 січня 1919 року, в приміщенні київського Оперного театру (сучасна Національна опера України) Трудовий Конгрес України ратифікував документ – надав йому законного юридичного характеру. Президента УНРади Євгена Петрушевича незабаром обрали до складу Директорії. ЗУНР після об’єднання з УНР змінила назву на Західна область Української Народної Республіки. Розпочалася активна співпраця між двома державними утвореннями в економічній, військовій та культурній сферах.

Після проголошення об’єднання УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року ідея цілісності української нації в українській політичній думці вже ніколи не ставилася під сумнів. Упродовж багатьох десятиліть Акт залишався символом віри, ідейним імперативом боротьби за незалежну, соборну державу.


- текст Українського інституту національної пам'ятіСтаття львівської газети «Діло»: звернення отамана запасного куреня д-ра Никифора Гірняка: «До всіх, що хотять вступити в ряди У.С.С.», 10 березня 1916 року

Стаття львівської газети «Діло»: «Перша дивізія стрілецько-козацького війська Української Народної Республіки», 26 березня 1918 року

Стаття львівської газети «Діло»: «Розвиток подій в Київі», 04 травня 1918 року, фото 1

Стаття львівської газети «Діло»: «Розвиток подій в Київі», 04 травня 1918 року, фото 2

Стаття львівської газети «Діло»: «У.С.С. на Україні», 06 липня 1918 року, фото 1

Стаття львівської газети «Діло»: «У.С.С. на Україні», 06 липня 1918 року, фото 2

Стаття львівської газети «Діло»: «У.С.С. на Україні», 06 липня 1918 року, фото 3

Стаття газети «Час»: «Річниця Берестейського миру», 09 лютого 1929 року

Вірші, опубліковані в додатку до журналу «Самостійна думка» на славу борцям за незалежність України, 20 лютого 1932 року

Стаття журналу «Самостійна Думка»: «Самостійність і соборність», 05 квітня 1932 року

Стаття журналу «Самостійна думка»: «День двох подій 22.01.1918 – 22.01.1919», січень 1933 року, фото 1

Стаття журналу «Самостійна думка»: «День двох подій 22.01.1918 – 22.01.1919», січень 1933 року, фото 2

Стаття газети «Час»: «Українське Національне Свято 22 січня», січень 1937 року

Стаття газети «Самостійність»: «Бій під Крутами», 09 лютого 1936 року

Стаття газети «Час»: «Роковини бою під Крутами», 05 лютого 1937 року

Стаття газети «Час»: «Під Крутами», 29 січня 1938 року

Стаття газети «Час»: «Сила історичного факту», 29 січня 1938 року

Стаття газети «Час»: «22 січня – спомин Мих. Єремієва – секретаря Центральної Ради», 29 січня 1938 року, фото 1

Стаття газети «Час»: «22 січня – спомин Мих. Єремієва – секретаря Центральної Ради», 29 січня 1938 року, фото 2

Стаття газети «Час»: «22 січня – спомин Мих. Єремієва – секретаря Центральної Ради», 29 січня 1938 року, фото 3

Стаття газети «Час»: «Двадцятиліття IV Універсалу», 29 січня 1938 року

Стаття газети «Час»: «Двадцятиліття IV Універсалу Української Центральної ради», 30 січня 1938 року

Стаття газети «Час»: «Свято Незалежності і свято Крут в Букурешті», 10 лютого 1938 року