Головна сторінка | Архів новин | Корисні посилання | Контакти | Карта сайту

День матері
Кожну другу неділю травня українці відзначають День матері. Традиція святкувати День матері прийшла до нас із США. Саме там 8 травня 1914 року його офіційно відзначили вперше, а після Першої Світової війни свято стало популярним і в Європі.

Шанування жінки в Україні є давньою традицією. Вона з давніх часів виступає берегинею сім’ї, роду й домашнього вогнища. Крім того, травень вважається місяцем Пречистої Діви Марії.

У 1928 році Союз українок Канади запровадив відзначення цього дня серед української громади і вже наступного року його відсвяткували у Львові та на Тернопільщині. На Східній Галичині «Просвіта», «Рідна школа», «Пласт», «Сокіл» організовували різноманітні заходи, концерти та фестивалі.

У 1939 свято заборонила радянська влада. Свято неофіційно відродилося після відновлення незалежності України за ініціативи Союзу українок, а з 2000 року вшановується й на державному рівні.

Примітно, що на Буковині День матері святкували і раніше, починаючи з 20-х років минулого століття. Детальніше про це у матеріалах нашої документальної виставки:Зображення (фотовідбиток) пані Марії фон Нікуліца (з родини Стирча) з її дітьми, бл. 1910 р., з книги Voronca Z., Mihalcea cu neamurile boerești ce au stăpânit-o, Cernăuți, 1912

Фото мешканки Чернівців Лінґей Міни з дітьми, 1923 р. (з анкети перевірки особи щодо отримання закордонного паспорта, префектура поліції м.Чернівці)


Повідомлення про збір коштів українським товариством «Жіноча громада» для будівництва сирітського дому в Чернівцях. Газета «Рідний край», 28 квітня 1929 р.

Заклик «Товариства румунських жінок» із порадами привітати матерів добрими справами або вшанувати пам'ять запаливши свічку до Дня матері, газета «Glasul Bucovinei», 8 травня 1929р.

Повідомлення про безкоштовні консультації для жінок у Чернівцях з нагоди Дня матері, яке надаватиме Товариство медиків на прохання Товариства румунських жінок, газета «Glasul Bucovinei», 8 травня 1929р.

Оголошення про знижки на товари для жінок у магазині пана Германа Зейдлера за адресою вул. Я.Флондор,6 (нині- вул. О.Кобилянської), газета «Glasul Bucovinei», 8 травня 1929р.

Святкова ілюстрація до Дня матері в часописі для дітей «Українська ластівка», травень 1934 р.


Звернення до дітей від редакції часопису «Українська ластівка» із порадами святкування Дня матері, травень 1934 р.


Вірш «Рідна мати» буковинського педагога та письменника Івана Бажанського, часопис «Українська ластівка», травень 1934 р.

Вірш «Свято Матері» Юрія Шкрумеляка, часопис для дітей «Українська ластівка», травень 1940 р.

Фотовідбиток із зображенням матері у колі сім’ї, з порадою дітям вшанувати матір у святковий день, «Українська ластівка», травень 1940 р.

Поезія Тамари Севернюк та Ніни Царук, присвячена любові до матері, газета "Молодий Буковинець", 8 березня 1970 р.

Вірш "Ясени, ясени..." поета М. Ткача, газета "Молодий Буковинець",
8 березня 1970р.

Рішення виконкому Чернівецької обласної Ради від 19.05.1982 р. «Про представлення до нагородження орденами «Мати-героїня», «Материнська слава» та медалями «Медаль материнства» багатодітних матерів Чернівецької області»,
фото 1


Рішення виконкому Чернівецької обласної Ради від 19.05.1982 р. «Про представлення до нагородження орденами «Мати-героїня», «Материнська слава» та медалями «Медаль материнства» багатодітних матерів Чернівецької області», фото 2

Рішення виконкому Чернівецької обласної Ради від 19.05.1982 р. «Про представлення до нагородження орденами «Мати-героїня», «Материнська слава» та медалями «Медаль материнства» багатодітних матерів Чернівецької області», фото 3

Вірш Юрія Петричука "Гуцульска мати"зі збірки "Шлях до храму", газета "Час", 8 березня 1991 р.,
фото 1
Вірш Юрія Петричука "Гуцульска мати" зі збірки "Шлях до храму", газета "Час", 8 березня 1991 р.,
фото 2