Головна сторінка | Архів новин | Корисні посилання | Контакти | Карта сайту

У Чернівцях була своя консерваторіяНаше місто завжди схилялося до високої культури та мистецтва. На його сценах виступали драматичні актори, співаки опери і оперети, хори, оркестри та наші місцеві диригенти і зарубіжні. Тому відчувалася необхідність створення в Чернівцях консерваторії музичного та драматичного мистецтва.

В державному архіві Чернівецької області зберігається лист Державного міністра у справах Буковини від 27 червня 1923 року, направлений міністерству культури та мистецтва, про необхідність відкриття в Чернівцях музичної консерваторії, яка заслуговує на підтримку румунського міністерства в Бухаресті.

В журналі «Glasul Bucovinei» (Голос Буковини) від 3 лютого 1924 року, який зберігається в науково-довідковій бібліотеці архіву, було опубліковано наступне звернення: «Культурний фонд "Принц Карол" , відділ "Armonia" м. Чернівці запрошує всіх представників інтелігенції з Чернівців та провінції на Великі збори громадськості, що відбуватимуться у Неділю, 3 лютого 1924 року вранці о 10-ої з половиною у румунському Національному Домі, в залі "Армонії" з наступним денним порядком: створення в Чернівцях Консерваторії Музиного та Драматичного Мистецтва.

Це - культурна необхідність, яку наша аудиторія прагне бачити обов'язково виконаної. Чернівчани мають яскраве виражене відчуття мистецтва та завжди просять, щоб промені духовної радості мистецтва світили звідси, з нашого міста».

З протоколу даних зборів виділялося одностайне бажання створити музичну консерваторію в Чернівцях. Пан М. Болдур, голова товариства «Armonia», заявив, що в бюджеті Міністерства Культури та Мистецтва (Румунії) були передбачені на 1924 рік 50 тис. лей, які були призначені для створення Консерваторії. Після довгих дебатів, присутні обрали комітет дій для створення музичної консерваторії, що складався з панів викладачів: К. Спулбера, К. Мандичевського, А. Кепецине, К. Бераріу, А. Літяну, Шт. Скалата та д-ра Воюцького. Даний комітет, на чолі з А. Кепецине, почав роботу з особливою енергією, тому що необхідно було знайти досвідченого музиканта з організаційними можливостями, а також приміщення, для розміщення цього культурного закладу.

Члени комітету дійшли до висновку, що на чолі музичного закладу повинен бути пан Александру І. Цірра (Zirra), директор Яської консерваторії, відомий у музичному світі як добрий композитор і гідний господар, урівноважений і серйозний. Щодо приміщення для консерваторії, то провели перемовини з фінансовою адміністрацією міста та з Товариством Філармонії про надання більше 200 кімнат, які тривали два місяця, але на жаль, вони не увінчалися успіхом. В результаті, перемовини між товариствами були припинені та комітет по створенню музичної консерваторії перебував у складній ситуації. Тоді, пан Амуліу Літяну, директор ліцею №3, запропонував надати в розпорядженні консерваторії 5 кімнат в приміщені учбового закладу, яким він керував.

Тим часом, за допомогою втручання пана державного міністра Іоана Ністора, пана міністра культури та мистецтва Александру Лепадату, у відповідності з міністерським рішенням, пан Ал. І. Цірра отримав повноваження займатися організацією музичної консерваторії. В кінці 1924 року він приїхав до Чернівців, де члени комітету ознайомили його зі станом справ. Вирішили питання з ремонтом кімнат, яких поступився ліцей №3 по вул. Спіру Харет, №2 (нині вул. Ужгородська), а також замовили меблі на місцевій меблевій фабриці «Фурніка» (Мураха) та піаніно - у Відні.

Пан Ал. І. Цірра, якому самому довелося пройти через всі труднощі щодо відкриття закладу, розповідав пізніше: «…коли я зайшов до приміщення ліцею №3, у мене було яскраве враження,… Низька будівля, схожа на казарму, наполовину занурена в землю. Усередині важке повітря через брудні стіни і підлоги. Оскільки я прийшов з Ясс, де Консерваторія мала чисте приміщення і майже розкішне обставлення та порівнюючи його з майбутньою Консерваторією м. Чернівці, в мене було відчуття депресії…

1 жовтня мені вдалося привести частину викладачів. Всі молоді. Всі сповнені ентузіазмом. Вони зібралися навколо мене і мужньо трималися, витримуючи моральний біль і матеріальну бідність. Спочатку я їх прихистив в одній з кімнат в приміщенні Консерваторії. Спали в одній кімнаті 5 осіб, а іноді вечерю замінювали квартетом Бетховена…»

1 листопада 1924 року були скликані генеральні збори для створення шкільної піклувальної ради Консерваторії, де директором консерваторії обрали Александру Цірра та комітет, до якого увійшли пан А. Кепецине, голова; пани Літяну Аміліу, Ончіул Костянтин, Попеску Хрістаке, Сарваш Адріан та пані Леонтіна Тушинська.

10 листопада 1924 року відбулася інавгурація школи, у присутності панів міністрів Александру Лепедату та Іоана Ністора, комітету, викладачів, батьків, учнів школи та був прийнятий «акт про створення Консерваторії», якого підписалися всі присутні:

«Консерваторія Музичного та Драматичного Мистецтва м. Чернівці, створена у 1924 роц,і в присутності Пана Міністра Культури та Мистецтва Александру Лепадату та державного Міністра від Буковини Пана Д-ра Іоана Ністора, організатора та директора Пана Александру І. Цірра та була урочисто відкрита і освячена сьогодні, в Понеділок 10 Листопада 1924 року, в присутності нижчепідписаних».

На другий день почалися шкільні курси, яких читали 17 викладачів та з січня 1925 року призначили ще 2 викладачів по класу труби и тромбону.

Але, просто створення закладу не принесло велику радість чернівчанам, тому що заклад перебував у невизначеності, не маючи власного приміщення. В ті, післявоєнні роки, місто пройшло через багато криз, але Комітету консерваторії вдалося відкрити спеціальний фонд для купівлі приміщення у Комерційному Банку Румунії. Перший внесок внесли викладачі, відмовившись від такс на іспитах на користь Консерваторії і таким чином зібрали 50 тис лей. До 1926 року фонд збільшився до 150000 лей, але дана сума була занадто малою для досягнення такої великої мети.

На той час в Чернівцях не було вільних будинків та стало неможливо знайти приміщення мінімум з 10 кімнат. Випадково був виставлений на продаж домоволодіння «Goetz & Co» на площі Арбороаса (нині - сквер перед корпусом ЧНУ). 8 травня 1928 року був прийнят акт купівлі - продажу та 17 травня приміщення увійшло у володіння закладу.

14 червня 1928 року було прийнято рішення про вкладання мармурового пам'ятного каміння. З нагоди інавгурації власного приміщення, 21 жовтня 1928 року був опублікований «Щорічник Консерваторії Музичного та Драматичного мистецтва м. Чернівці за 1924-1928» ( «Anuarul Conservazorului de Muzică şi Artă dramatică din Cernăuţi, de la 1924-1928»), який зберігається в науково-довідковій бібліотеці архіву.

Сьогодні, дивлячись на історію створення Музичної Консерваторії та Драматичного Мистецтва в Чернівцях бачимо любов і відданість шкільного комітету та всіх викладачів цієї школи до культурної долі Буковини. Шкільний колектив даного закладу складався з: Александру Цірра - директор, викладач гармонії і співу; Джелєско Паул – викладач класу скрипки, флейти і кларнету; Гіна Шандрі-Буландра – викладачка драматичного мистецта; Дімітріє Токаріу – викладач кларнету та ін.

Наприкінці кожного навчального року учні, разом з викладачами, проводили концерти в приміщеннях консерваторії, філармонії, військового округу, Національного театру, де звучали симфонії місцевих майстрів музики та з-за кордону: Георгія Кошбука, Александру Цірри, Бетховена, Чайковського, Вагнера, Лядова, Верді, Моцарта та ін.

У 1924 році Консерваторія в Чернівцях відкрилася зі статусом Державної, з часом, у 1928 році отримала своє власне приміщення, але в червні 1935 році вона була ліквідована як державна установа, продовжуючи працювати як приватна консерваторія і припинила свою роботу у 1940 році з приходом радянської влади на Буковину.Відділ збереження документів, обліку та довідкового апарату
М.М. Гуцу

Опубліковано: газ. «Погляд», № 11(875) від 16.03.2017, с. 14