Головна сторінка | Архів новин | Корисні посилання | Контакти | Карта сайту

80-ті роковини Голокосту на Буковині




Геноцид євреїв у Європі, який здійснювався нацистською Німеччиною та її союзниками під час Другої світової війни, зазвичай називають грецьким словом «Голокост». Голокост був не лише фізичним знищенням єврейства, це був злочин проти людства в глобальних історичних масштабах.

2 липня перші німецько-румунські військові частини вступили на територію нашого краю. 5 липня вони вже були в Чернівцях. З моменту вступу в Чернівці, німецька поліція безпеки, румунські солдати та СД (зондеркоманда 10б) почали в широких масштабах плюндрувати та вбивати єврейське населення, було спалено велику хоральну синагогу «Темпль». Першим кроком німецько-румунського командування на Буковині було оголошення єврейського населення поза законом. Євреїв свавільно виганяли з помешкань, грабували, калічили. Знущались та знищували людей різними нелюдськими способами, незважаючи на вік чи стать. Трупи лежали на вулицях міста по декілька діб, деякі без рук і ніг. Їх почали відвозити на підводах для сміття та нечистот і хоронити в спільних могилах лише через 5-6 днів, після розпорядження примара міста Траяна Поповича.

З серпня 1941 р. для чернівецьких євреїв стало обов’язковим носіння жовтої «зірки Давида». Якщо в місті єврея схоплювали без зірки, його відправляли в концтабір. Тодішній губернатор Буковини, генерал Калотеску, видав спеціальний наказ, згідно з яким зірка мала міцно пришиватись за всі шість кінців і носитися у визначеному місці. З другої половини липня 1941 року почалося «очищення» області від єврейського населення шляхом його депортації за Дністер. У загальній кількості в 1941 – 1942 рр. за Дністер було депортовано в табори 55 тис. єврейських громадян міста Чернівці і тільки 18 тис. пережили цей жах.

4 жовтня 1941 р. зі штабу головнокомандуючого румунської армії у комендатуру м. Чернівці був переданий наказ Антонеску щодо депортації протягом 10 днів усіх євреїв Буковини «в область на схід від Дністра». На основі цього наказу губернатор Буковини генерал Калотеску 10 жовтня 1941 р. віддав розпорядження про утворення тимчасового гетто в Чернівцях та депортацію чернівецьких євреїв, яка розпочалась вже 11 жовтня. 10 жовтня 1941 р. Єврейському комітету було доручено усно передати всім євреям Чернівців, що вони повинні перейти в гетто, в місце, де до того проживали найбідніші прошарки єврейського населення. Це був район вулиці Єврейської (нині вул. Сагайдачного), єврейський ринок і всі провулки та вулички, починаючи від сучасної вул. Головної до вул. Руської.

В Чернівцях також існувала антинацистська організація. З липня 1942 року члени організації розпочали збір коштів для надання допомоги ув’язненим у таборах і гетто Трансністрії. Багато членів організації було викрито і заарештовано, а згодом депортовано за Дністер. Багато людей у 1941–1944 рр. рятувало буковинських євреїв від тотального знищення.

Внаслідок Голокосту в період 1941–1944 рр.,єврейство Буковини зазнало жорстоких страждань та випробувань, величезних людських та матеріальних втрат, що остаточно підірвало суспільні, економічні, культурні позиції єврейського населення краю.

Доля буковинських євреїв до, у роки та після Другої світової війни досить переконливо простежується через призму спогадів. У Державному архіві Чернівецької області зберігаються спогади колишніх в’язнів концтаборів, зібрані товариством єврейської культури ім.Е.Штейнбарга, Асоціацією в’язнів фашистських гетто і концтаборів та Державним архівом Чернівецької області. Таким чином, свідчення тих, хто пережив Голокост, дають змогу зазирнути у такі сфери життя буковинського єврейства до, під час та після Другої світової війни, які неспроможна висвітлити офіційна історіографія.



Повідомлення уповноваженого державного керівника адміністрації Буковини Александру Ріошану у газеті «Bucovina» від 01 серпня 1941 року про прийняття державною радою Буковини «Нового Режиму для Євреїв», якого єврейське населення зобов’язане беззаперечно дотримуватися, 30 липня 1941р.

Повідомлення квестури поліції м. Чернівці про наказ генерала Іона Антонеску щодо заборони пересування євреїв по території Румунії без відповідного дозволу дирекції поліції, 6 серпня 1941 р.





Лист Управління внутрішніх справ адміністрації провінції Буковина до місцевих адміністрацій щодо мобілізації євреїв на громадські та дорожні роботи, 19 серпня 1941 р.




Лист Комітету у справах єврейського населення від 04 вересня 1941 року командувачу військовою присутністю в м. Чернівці щодо звільнення від мобілізації на примусові роботи службовців лікувальних і благодійних установ, 4 вересня 1941 р.

Інформація, опублікована в румуномовній газеті окупаційної влади «Bucovina» щодо утворення 11 жовтня 1941 року в м. Чернівці тимчасового гетто для примусового утримання осіб єврейської національності, 16 жовтня 1941 р.


Переклад з німецької мови листа п. Альфреда Капіце з таборів примусового утримання в Трансністрії, адресований родичам на Буковині та вилучений жандармським залізничним постом м. Чернівці, фото 1, 6 грудня 1941 р.

Переклад з німецької мови листа Альфреда Капіце з таборів примусового утримання в Трансністрії, адресований родичам на Буковині та вилучений жандармським залізничним постом м. Чернівці, фото 2, 6 грудня 1941 р.





Переклад з німецької мови листа п. Фріца з таборів примусового утримання в Трансністрії, адресований п. Геллеру Маркусу в м. Чернівці та вилучений жандармським залізничним постом м. Чернівці, грудень 1941 р.







Оголошення наказу коменданта Чернівецького мобілізаційного округу полковника Іллі Дімітріу та начальника бюро з мобілізації майора Штефана Штефанеску про обов'язкову мобілізацію на примусові роботи євреїв, їх обов'язкову явку для реєстрації о 7 год. 20 лютого 1942 року та попередження про притягнення до відповідальності за непокору, 19 лютого 1942 р.

Інформація регіонального інспекторату поліції м. Чернівці від 27 травня 1942 року про нелегальну кореспонденцію між євреями з таборів Трансністрії та їх родичами на Буковині через людей християнського віросповідання, фото 1, 27 травня 1942 р.

Інформація регіонального інспекторату поліції м. Чернівці від 27 травня 1942 року про нелегальну кореспонденцію між євреями з таборів Трансністрії та їх родичами на Буковині через людей християнського віросповідання, фото 2, 27 травня 1942 р.

Таємна інформація регіонального інспекторату поліції м. Чернівці щодо д-ра Залозецького, який під приводом надання медичних консультацій, збирав листи, гроші та ліки від місцевих євреїв, які потім відправляв у гетто, 1942 р.

Листи євреїв з таборів примусового утримання в Трансністрії до своїх рідних на Буковині, 1942 р.

Листи євреїв з таборів примусового утримання в Трансністрії до своїх рідних на Буковині, 1942 р.

Листи євреїв з таборів примусового утримання в Трансністрії до своїх рідних на Буковині, 1942 р.

Листи євреїв з таборів примусового утримання в Трансністрії до своїх рідних на Буковині, 1942 р.

Листи євреїв з таборів примусового утримання в Трансністрії до своїх рідних на Буковині, 1942 р.

Листи євреїв з таборів примусового утримання в Трансністрії до своїх рідних на Буковині, 1942 р.

Загальні інструкції щодо відправлення євреїв м. Чернівці до таборів, 7 червня 1942 р.

Статистичні відомості про кількісний склад осіб єврейської національності, що проживали на території губернаторства Буковина , 20 липня 1942 р.

Наказ губернатора Буковини генерала Корнелія Калотеску про встановлення режиму пересування по м. Чернівці для мешканців єврейської національності, 5 серпня 1942 р.

Список євреїв-ремісників, мобілізованих на примусові роботи в Управління здоров'я та соціального захисту м. Чернівці, 1942 р.



Список євреїв, які перебувають на примусових роботах на приватній фірмі Н.В. Александреску, 1942 р.





Доповідна записка квестури поліції м. Чернівці від 02 вересня 1942 року про осіб, засуджених до відправки у концтабори Трансністрії, у яких роздобули фальшиві документи, паспорти Республіки Чилі, фото 1, 2 вересня 1942 р.

Доповідна записка квестури поліції м. Чернівці від 02 вересня 1942 року про осіб, засуджених до відправки у концтабори Трансністрії, у яких роздобули фальшиві документи, паспорти Республіки Чилі, фото 2, 2 вересня 1942 р.

Звіт Генерального інспекторату поліції від 15 вересня 1942 року губернатору Буковини про звільнення євреїв з табору м. Єдинці згідно його наказу. Список додається, фото 1, 15 вересня 1942р.

Звіт Генерального інспекторату поліції від 15 вересня 1942 року губернатору Буковини про звільнення євреїв з табору м. Єдинці згідно його наказу. Список додається, фото 2, 15 вересня 1942 р.

Повідомлення квестури поліції м. Чернівці про наказ Генерального штабу Румунії від 05 липня 1942 року щодо вжиття заходів, направлених на вислання євреїв-правопорушників у Трансністрію, 10 жовтня 1942 р.

Повідомлення військового кабінету Губернаторства провінції Буковина про ухвалу генерала Калотеску щодо щотижневої допомоги від Повітової Єврейської Служби на утримання євреїв, інтернованих до табору у Єдінцях, фото 1, 24 листопада 1942 р.

Повідомлення військового кабінету Губернаторства провінції Буковина про ухвалу генерала Калотеску щодо щотижневої допомоги від Повітової Єврейської Служби на утримання євреїв, інтернованих до табору у Єдінцях, фото 2, 24 листопада 1942 р.

Повідомлення військового кабінету Губернаторства провінції Буковина про ухвалу генерала Калотеску щодо щотижневої допомоги від Повітової Єврейської Служби на утримання євреїв, інтернованих до табору у Єдінцях, фото 3, 24 листопада 1942 р.

Повідомлення військового кабінету Губернаторства провінції Буковина про ухвалу генерала Калотеску щодо щотижневої допомоги від Повітової Єврейської Служби на утримання євреїв, інтернованих до табору у Єдінцях, фото 4, 24 листопада 1942 р.

Повідомлення військового кабінету Губернаторства провінції Буковина про ухвалу генерала Калотеску щодо щотижневої допомоги від Повітової Єврейської Служби на утримання євреїв, інтернованих до табору у Єдінцях, фото 5, 24 листопада 1942 р.

Повідомлення військового кабінету Губернаторства провінції Буковина про ухвалу генерала Калотеску щодо щотижневої допомоги від Повітової Єврейської Служби на утримання євреїв, інтернованих до табору у Єдінцях, фото 6, 24 листопада 1942 р.

Доповідна записка поліції служби безпеки (сігуранци) м. Чернівці від 09 лютого 1944 року крайовому інспекторату поліції про пропозиції Центрального Комітету Оборони від імені румунських патріотів, які виступають проти режиму, що застосовується до євреїв в країні, 8 липня 1944 р.

Спогади колишнього в’язня концтаборів Меєра Мордковича Аккермана, зібрані товариством єврейської культури ім.Е.Штейнбарга, Асоціацією в’язнів фашистських гетто і концтаборів та Державним архівом Чернівецької області, 22 грудня 1990 р.

Спогади колишнього в’язня концтаборів Валентина Ізраїловича Айзенфранца, зібрані товариством єврейської культури ім.Е.Штейнбарга, Асоціацією в’язнів фашистських гетто і концтаборів та Державним архівом Чернівецької області, фото 1, 18 жовтня 1991 р.

Спогади колишнього в’язня концтаборів Валентина Ізраїловича Айзенфранца, зібрані товариством єврейської культури ім.Е.Штейнбарга, Асоціацією в’язнів фашистських гетто і концтаборів та Державним архівом Чернівецької області, фото 2, 18 жовтня 1991 р.

Спогади колишнього в’язня концтаборів Валентина Ізраїловича Айзенфранца, зібрані товариством єврейської культури ім.Е.Штейнбарга, Асоціацією в’язнів фашистських гетто і концтаборів та Державним архівом Чернівецької області, фото 3, 18 жовтня 1991 р.