Головна сторінка | Архів новин | Корисні посилання | Контакти | Карта сайту

Мовою архівних документів
про голод у Чернівецькій області
1946 – 1947 рр.Про голод у Чернівецькій області 1946-1947рр. інформують документи архівних фондів Чернівецького обкому Компартії України та виконавчих комітетів обласної та районних рад. Перебуваючи на загальному зберіганні і доступі, документи цих фондів користуються неослабною увагою дослідників та науковців, в тому числі й задля виявлення нових документальних матеріалів, які висвітлюють сумні сторінки з історії нашої Батьківщини.

Постановою Ради Міністрів СРСР та ЦК ВКП(б) від 19 липня 1946 № 1609 було вирішено збільшити розмір обов‘язкових поставок зерна державі колгоспами області, що й призвело до неможливості виконання хлібопоставок у повному обсязі і небажання селян підкорятись цим вимогам. Щоб виконати план здачі хліба державі, вже 22 липня 1946 р. Чернівецький облвиконком прийняв рішення про заборону колгоспникам і одноосібним господарствам продажу і обміну соняшнику, зерна, борошна і печеного хліба до виконання плану здачі зерна державі з урожаю 1946 р., про вжиття заходів у зв‘язку з незадовільною хлібоздачею в районах області та попередження про суворе покарання голів колгоспів та інших посадових осіб за погану організацію хлібозаготівельної кампанії і притягнення до державної відповідальності. На колгоспників та одноосібників, винних у незаконній торгівлі хлібом вирішено на перший раз накладати штраф у розмірі 300 крб., а при повторному порушенні – притягати до судової відповідальності. Незаконно продавані продукти – вилучати і передавати органам Міністерства Заготівель СРСР на місцях.

Беручи до уваги, що в 1946 р. в зв‘язку з несприятливими кліматичними умовами, а саме засухою, майже в цілому по області, колгоспи та інші селянські господарства отримали дуже низький врожай зернових культур, картоплі і овочів, велика кількість господарств вже наприкінці 1946р. вкрай потребувала і просила продовольчої допомоги. Голови райвиконкомів надсилали доповідні записки такого змісту на адресу голови Чернівецького облвиконкому т.Колікова та секретаря Чернівецького обкому КП(б)У т. Вовка і навіть повідомляли про випадки білкового виснаження та випадків смерті від недоїдання. Секретар Хотинського РК КП(б)У т. Жиленко в доповідній записці від 15 січня 1947 р. повідомляв, що в ряді сіл району люди харчуються жолудями, жмихом та іншими сурогатами.Варто зазначити, що до лексикону офіційного листування такі слова як "голод", а тим паче "голодомор" так і не потрапили.

Таким чином, узагальнивши інформацію про стан з продовольством по окремих районах області та будучи занепокоєними через реальний стан справ на селі, секретар Чернівецького обкому КП(б)У та голова облвиконкому звернулись із запитом до Голови Ради Міністрів УРСР і секретаря ЦК КП(б)У Микити Сергійовича Хрущова щодо звільнення низки районів Чернівецької області від здачі хлібопоставок у зв’язку з неврожаєм. В січні 1947 р. вони ж надіслали товаришу Хрущову доповідну записку про факти недоїдання, масових захворювань та високий рівень смертності серед сільського населення області. В Чернівецькій області 6158 сімей (або 20514 осіб) були визначені як такі, що гостро потребують продовольчої допомоги; повідомляли й про те, що напружений стан з продовольством призводить до масового винищення та продажу худоби.

Вже навесні 1947 р. лікувальні заклади області були переповнені хворими на дистрофію, зареєстрована кількість яких станом на 8 березня становила 15320 осіб, а станом на 15 березня цього ж року – через один тиждень – зросла ще на 400 осіб.

Не дивлячись на катастрофічно погане забезпечення області продуктами харчування, зокрема хлібом, про що неодноразово повідомляло Москву керівництво області, Міністерство Заготівель СРСР все таки вимагало від Чернівецької області відвантаження однієї тисячі тонн ячменю для Харкова. Отже, в травні 1947 р. секретар обкому партії Іванов надіслав телеграму товаришу Двінському в Міністерство Заготівель СРСР, в якій наполегливо вимагав терміново покрити дефіцит продуктів харчування в області і надати 2700 т муки і 700 т крупи до отримання нового врожаю, оскільки наявних в області запасів вистачить лише до середини травня. Запит було відхилено.

Доведені до відчаю люди намагались у будь-який спосіб приховати і врятувати для потреб родини хоч частку бідного врожаю, не цуралися часом й крадіжки з колгоспного поля.

А хлібозаготівельна кампанія 1947 р. проходила згідно затвердженого плану, наче нічого страшного не відбувалося. У справу виконання державних поставок сільськогосподарських продуктів активно включились органи суду і прокуратури. Так, 2 серпня 1947 р. прокурор Чернівецької області Ф. Донченко надіслав звернення до прокурорів сільських районів, в якому закликав вживати суворих заходів по відношенню до осіб, що злісно ухилялись від виконання держпоставок сільськогосподарських продуктів, а також продуктів тваринництва і наполегливо рекомендував притягнути до судової відповідальності кількох представників заможних господарств, провести публічні судові процеси з широким розголосом, накладати арешт на майно, за вироком суду конфісковувати, наголошував на тому, що ці справи носять глибоко політичний характер.

27 серпня 1947 р. виконавчий комітет Чернівецької обласної ради та бюро обкому КП(б)У постановили щодо притягнення до зернопоставок "куркульських господарств" в районах і селах області та міри покарання за невиконання постанови; згодом – щодо вжиття заходів для запобігання зриву виконання хлібозаготівель в Садгірському, Заставнівському, Новоселицькому та Кельменецькому районах.

Документальні відомості такого змісту свідчать про надзвичайний примус влади, вчинений над населенням, внаслідок відсутності його доброї волі на те, щоб приректи себе, своїх рідних та близьких на свідоме голодне і злиденне проживання, хвороби, білкове виснаження, дистрофію і, врешті решт, смерть від голоду.

Та попри всі людські поневіряння і загублені життя, покладені на вівтар тоталітарного режиму, 11 жовтня 1947 р. секретар Чернівецького обкому КПбУ т. Вовк та голова Чернівецького облвиконкому т. Коліков, уповноважений Міністерства Заготівель СРСР по Чернівецькій області т. Харченко надіслали листа в Кремль товаришеві Сталіну, в якому доповіли про те, що Чернівецька область Української РСР 10 жовтня дочасно виконала план хлібозаготівель на 100,2%, колгоспи, радгоспи, селяни-одноосібники продовжують здачу хліба понад план.

Наталія Масіян,

начальник відділу використання інформації документів

Державного архіву Чернівецької області.