Про голодомор у Чернівецькій області 1946-1947 рр. інформують документи архівних фондів Чернівецького обкому Компартії України та виконавчого комітету Чернівецької обласної ради. Перебуваючи на загальному зберіганні і доступі, документи цих фондів користуються неослабною увагою дослідників та науковців, в тому числі й задля виявлення нових документальних матеріалів, які висвітлюють сумні сторінки з історії нашої Батьківщини.
З постанови Ради Міністрів СРСР та ЦК ВКПб від 19 липня 1946 р. № 1609 є відомості про те, що у 1946 році було збільшено розмір обов’язкових поставок зерна державі колгоспами області. Це призвело до неможливості виконання хлібопоставок і небажання селян підкорятись цим вимогам. Вже влітку 1946 року з’явились рішення Чернівецького облвиконкому про заборону колгоспникам і одноосібним господарствам продажу і обміну соняшнику, зерна, борошна і печеного хліба до виконання плану здачі зерна державі з урожаю 1946 року, про вжиття заходів у зв’язку з незадовільною хлібоздачею в районах області та попередження керівникам районного рівня про суворе покарання за погану організацію хлібозаготівельної кампанії і притягнення до відповідальності.
У 1946 році, у зв’язку з несприятливими кліматичними умовами, а саме засухою, майже в цілому по області, колгоспи та інші селянські господарства отримали дуже низький врожай зернових культур, картоплі і овочів, велика кількість господарств вже на початку 1947 року вкрай потребувала і просила продовольчої допомоги. Голови райвиконкомів надсилали доповідні записки такого змісту на адресу голови Чернівецького облвиконкому Колікову та секретарю Чернівецького обкому КПбУ Вовку, де повідомляли про випадки білкового виснаження та смертності від голоду. Секретар Хотинського РК КПбУ Жиленко в доповідній записці від 15 січня 1947 року повідомляв, що в ряді сіл району люди харчуються жолудями, жмихом та іншими сурогатами.
Станом на 8 березня 1947 року лікувальні заклади області були заповнені хворими на дистрофію, кількість яких становила 15320 осіб.
В квітні цього ж року обласне керівництво звернулося в Москву до Міністра заготівель з проханням про термінове покриття дефіциту 2700т муки і 700т крупи, оскільки наявних в області запасів вистачить лише до середини травня. Прохання було відхилено.
Доведені до відчаю люди намагались у будь-який спосіб приховати і врятувати для потреб родини хоч частку бідного врожаю, не цуралися часом й крадіжки з колгоспного поля.
У справу виконання державних поставок сільськогосподарських продуктів з врожаю 1947 року активно включилась облпрокуратура. Так, 2 серпня 1947 р. прокурор Чернівецької області Ф.Донченко наполегливо рекомендував притягнути до судової відповідальності кількох представників заможних господарств, провести публічні судові процеси з широким розголосом, накладати арешт на майно за вироком суду конфісковувати, наголошував на тому, що ці справи носять глибоко політичний характер.
Документальні відомості такого змісту свідчать про надзвичайний примус, здійснений над населенням і штучну його природу, наслідком чого став голод 1946-1947 рр.
Витяг зі звіту Чернівецького облздороввідділу за 1947 рік щодо хворих на аліментарну дистрофію та супутні захворювання при даній хворобі, фото 1, 1947 р.
|
Витяг зі звіту Чернівецького облздороввідділу за 1947 рік щодо хворих на аліментарну дистрофію та супутні захворювання при даній хворобі, фото 2, 1947 р.
|
Витяг зі звіту Чернівецького облздоровідділу за 1947 рік щодо хворих дітей на дистрофію у дитячих закладах області, фото 1, 1947 р.
|
Витяг зі звіту Чернівецького облздоровідділу за 1947 рік щодо хворих дітей на дистрофію у дитячих закладах області, фото 2, 1947 р.
|
Витяг зі звіту Чернівецького облздоровідділу за 1947 рік щодо хворих дітей на дистрофію у дитячих закладах області, фото 3, 1947 р.
|
Доповідна записка секретаря Чернівецького обкому КП(б)У Ф.Іванова начальнику Управління кадрами ЦК ВКП(б) Кокотушкину про перезаповнення лікувальних закладів хворими на дистрофію (надається статистика) та щодо прийняття заходів, 15 березня 1947 р.
|
Доповідь заступника завідуючого облздороввідділом Водовозова обласному комітету партії тов. Бурмакову щодо великого збільшення кількості хворих на дистрофію та про прийняття заходів, фото 1, березень 1947 р.
|
Доповідь заступника завідуючого облздороввідділом Водовозова обласному комітету партії тов. Бурмакову щодо великого збільшення кількості хворих на дистрофію та про прийняття заходів, фото 2, березень 1947 р.
|
Звернення голови виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради Колікова від 25 квітня 1947 року до начальника Чернівецького гарнізону тов. Горячева щодо надання облздороввідділу приміщення колишнього гарнізонного шпиталю у зв'язку з великим напливом хворих на аліментарну дистрофію, 25 квітня 1947 р.
|
Спеціальна доповідна секретаря Хотинського РК КП(б)У Жиленко секретарю Чернівецького обкому КП(б)У Вовку В.Я щодо зникнення 12-річної дівчини у с. Пашківці Хотинського району, 15 травня 1947 р.
|
Спецповідомлення заступника начальника управління міністерства держбезпеки у Чернівецькій області Решетова секретарю Чернівецького обкому КП(б)У Вовку В.Я. про невдоволення працівників текстильної фабрики № 2 м.Чернівці через нестачу хліба, фото 1, 22 травня 1947 р.
|
Спецповідомлення заступника начальника управління міністерства держбезпеки у Чернівецькій області Решетова секретарю Чернівецького обкому КП(б)У Вовку В.Я. про невдоволення працівників текстильної фабрики № 2 м.Чернівці через нестачу хліба, фото 2, 22 травня 1947 р.
|
Скарга завідуючого облздороввідділом від 04 червня 1947 року секретарю обкому КП(б)У Вовку В.Я. про те, що облторгвідділи не забезпечують лікувальні заклади продуктами харчування через що різко підвищилась смертність хворих, 4 червня 1947 р.
|
Ухвала Чернівецького обласного суду від 05 вересня 1947 року щодо засудження позбавленням волі в поправно-трудових таборах з конфіскацією всього майна за неповне виконання здачі держпоставок селянина-середняка Файфера Дмитра Григоровича, 2 липня-8 серпня 1947 р.
|
Відповідь завідуючого облторгвідділом Клочка секретарю Чернівецького обкому КП(б)У Вовку В.Я. на скаргу завідуючого облздороввідділом, фото 1, 21 липня 1947 р.
|
Відповідь завідуючого облторгвідділом Клочка секретарю Чернівецького обкому КП(б)У Вовку В.Я. на скаргу завідуючого облздороввідділом, фото 2, 21 липня 1947 р.
|
Відповідь завідуючого облторгвідділом Клочка секретарю Чернівецького обкому КП(б)У Вовку В.Я. на скаргу завідуючого облздороввідділом, фото 3, 21 липня 1947 р.
|
Історія хвороби хворої на дистрофію ІІ-ІІІ ступенів Кіцманської районної лікарні Женьковської Марії Василівни, фото 1, 2 липня 1947 р.
|
Історія хвороби хворої на дистрофію ІІ-ІІІ ступенів Кіцманської районної лікарні Женьковської Марії Василівни, фото 2, 2 липня 1947 р.
|
Історія хвороби 9-річного хворого на дистрофію, який помер у Новоселицькій районній лікарні, фото 1, 5 липня-10 липня 1947 р.
|
Історія хвороби 9-річного хворого на дистрофію, який помер у Новоселицькій районній лікарні, фото 1, 5 липня-10 липня 1947 р.
|
Історія хвороби 6-річного хворого на аліментарну дистрофію Новоселицької районної лікарні Федора Митрофановича, 6 липня 1947 р.
|
Таємне звернення прокурора Чернівецької області Ф.Донченко до прокурорів сільських районів області щодо притягнення до відкритих судів з повною конфіскацією майна кулаків-саботажників, які не здають держпоставки, 2 серпня 1947 р.
|
Додаток до постанови виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради та бюро Чернівецького обкому КП(б)У від 16 вересня 1947 року № Б 156/2 «Заходи з масово-політичної роботи серед населення у зв’язку із виконанням директиви товариша Сталіна «Про посилення хлібопоставок в області», фото 1, 16 вересня 1947 р.
|
Додаток до постанови виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради та бюро Чернівецького обкому КП(б)У від 16 вересня 1947 року № Б 156/2 «Заходи з масово-політичної роботи серед населення у зв’язку із виконанням директиви товариша Сталіна «Про посилення хлібопоставок в області», фото 2, 16 вересня 1947 р.
|
Додаток до постанови виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради та бюро Чернівецького обкому КП(б)У від 16 вересня 1947 року № Б 156/2 «Заходи з масово-політичної роботи серед населення у зв’язку із виконанням директиви товариша Сталіна «Про посилення хлібопоставок в області», фото 3, 16 вересня 1947 р.
|
Довідка начальника Управління міністерства юстиції у Чернівецькій області Городничого щодо розглянутих Народними судами області кримінальних і цивільних справ за період хлібозаготовок, фото 1, 19 вересня 1947 р.
|
Довідка начальника Управління міністерства юстиції у Чернівецькій області Городничого щодо розглянутих Народними судами області кримінальних і цивільних справ за період хлібозаготовок, фото 2, 19 вересня 1947 р.
|
Довідка начальника Управління міністерства юстиції у Чернівецькій області Городничого щодо розглянутих Народними судами області кримінальних і цивільних справ за період хлібозаготовок, фото 3, 19 вересня 1947 р.
|
Довідка начальника Управління міністерства юстиції у Чернівецькій області Городничого щодо розглянутих Народними судами області кримінальних і цивільних справ за період хлібозаготовок, фото 4, 19 вересня 1947 р.
|
Довідка начальника Управління міністерства юстиції у Чернівецькій області Городничого щодо розглянутих Народними судами області кримінальних і цивільних справ за період хлібозаготовок, фото 5, 19 вересня 1947 р.
|
Звіт голови виконкому Чернівецької обласної Ради А. Колікова та секретаря обкому КП(б)У В. Вовка від 24 вересня 1947 року секретарю ЦК КП (б)У Кагановичу про колективізацію, створення колгоспів у Чернівецькій області та нестачу насіння станом на 20 вересня 1947 року, 24 вересня 1947 р.
|
Постанова виконавчого комітету Чернівецького обласної Ради та бюро Чернівецького обкому КП(б)У від 18 листопада 1947 року «Про часткове корегування плану хлібопоставок у районах Чернівецької області» у зв’язку із зменшенням селянських господарств та посівних ділянок внаслідок засухи 1946 року та недороду у 1947 році, 18 листопада 1947 р.
|
Доповідна записка начальника управління міліції у Чернівецькій області за вересень-жовтень 1947 року про роботу міліції у боротьбі з крадіжками, саботажем хлібоздачі, спекуляцією працівників пункту заготзерно, фото 1, 10 листопада 1947 р.
|
Доповідна записка начальника управління міліції у Чернівецькій області за вересень-жовтень 1947 року про роботу міліції у боротьбі з крадіжками, саботажем хлібоздачі, спекуляцією працівників пункту заготзерно, фото 2, 10 листопада 1947 р.
|
Доповідна записка начальника управління міліції у Чернівецькій області за вересень-жовтень 1947 року про роботу міліції у боротьбі з крадіжками, саботажем хлібоздачі, спекуляцією працівників пункту заготзерно, фото 3, 10 листопада 1947 р.
|
Доповідна записка начальника управління міліції у Чернівецькій області за вересень-жовтень 1947 року про роботу міліції у боротьбі з крадіжками, саботажем хлібоздачі, спекуляцією працівників пункту заготзерно, фото 4, 10 листопада 1947 р.
|
Доповідна записка начальника управління міліції у Чернівецькій області за вересень-жовтень 1947 року про роботу міліції у боротьбі з крадіжками, саботажем хлібоздачі, спекуляцією працівників пункту заготзерно, фото 5, 10 листопада 1947 р.
|
Доповідна записка начальника управління міліції у Чернівецькій області за вересень-жовтень 1947 року про роботу міліції у боротьбі з крадіжками, саботажем хлібоздачі, спекуляцією працівників пункту заготзерно, фото 6, 10 листопада 1947 р.
|
Доповідна записка начальника управління міліції у Чернівецькій області за вересень-жовтень 1947 року про роботу міліції у боротьбі з крадіжками, саботажем хлібоздачі, спекуляцією працівників пункту заготзерно, фото 7, 10 листопада 1947 р.
|
Доповідна записка начальника управління міліції у Чернівецькій області за вересень-жовтень 1947 року про роботу міліції у боротьбі з крадіжками, саботажем хлібоздачі, спекуляцією працівників пункту заготзерно, фото 8, 10 листопада 1947 р.
|
Доповідна записка начальника управління міліції у Чернівецькій області за вересень-жовтень 1947 року про роботу міліції у боротьбі з крадіжками, саботажем хлібоздачі, спекуляцією працівників пункту заготзерно, фото 9, 10 листопада 1947 р.
|
Доповідна записка голови виконкому Чернівецької обласної ради А. Колікова та секретаря обкому КП(б)У В. Вовка від 24 вересня 1947 року секретарю ЦК КП(б)У тов. Кагановичу про хід колективізації, організації колгоспів та нестачу насіння в області станом на 20 вересня 1947 року, 24 вересня 1947 р.
|
Витяг зі стенограми ІІ обласної партійної конференції, де повідомляється про те, що у 1946 році область не виконала план по заготівлям сільськогосподарських продуктів, фото 1, 1-4 березня 1948 р.
|
Витяг зі стенограми ІІ обласної партійної конференції, де повідомляється про те, що у 1946 році область не виконала план по заготівлям сільськогосподарських продуктів, фото 2, 1-4 березня 1948 р.
|
Витяг зі стенограми ІІ обласної партійної конференції, де міститься інформація про антирадянську діяльність українських націоналістів, які вели пропаганду серед населення східних районів області проти здачі держпоставок та організацію колгоспів, 1-4 березня 1948 р.
|
Зведення про заготівлі сільськогосподарських продуктів у Герцаївському районі, фото 1, 1946 р.
|
Зведення про заготівлі сільськогосподарських продуктів у Герцаївському районі, фото 2, 1946 р.
|
План заготівель сільськогосподарських продуктів та звіт і відомості про їх виконання у Герцаївському районі, фото 2, 1947 р.
|
План заготівель сільськогосподарських продуктів та звіт і відомості про їх виконання у Герцаївському районі, фото 1, 1947 р.
|
Рішення позачергового засідання Заставнівського райвиконкому від 30 липня 1947 року «Про хід виконання хлібопоставок по с/радах: Звенячка, лука, Чорний Потік, Митків в п’ятій п’ятиденці липня місяця», фото 1
|
Рішення позачергового засідання Заставнівського райвиконкому від 30 липня 1947 року «Про хід виконання хлібопоставок по с/радах: Звенячка, лука, Чорний Потік, Митків в п’ятій п’ятиденці липня місяця», фото 2
|
Звернення жителя с. Вікно Осадця Ф.І. до бюро скарг Чернівецького облвиконкому щодо зниження йому плану хлібопоставок державі, фото 1, 14 вересня 1947 р.
|
Звернення жителя с. Вікно Осадця Ф.І. до бюро скарг Чернівецького облвиконкому щодо зниження йому плану хлібопоставок державі, фото 2, 14 вересня 1947 р.
|
Відповідь Заставнівського райвиконкому на скаргу мешканця с.Товтри Бойчука Миколи Івановича про неправильне обкладення його обов’язковими поставками сільськогосподарської продукції, фото 1, 01 жовтня 1947 р.
|
Відповідь Заставнівського райвиконкому на скаргу мешканця с.Товтри Бойчука Миколи Івановича про неправильне обкладення його обов’язковими поставками сільськогосподарської продукції, фото 2, 01 жовтня 1947 р.
|
Ухвала Чернівецького обласного суду від 05 вересня від 1947 р. щодо засудження на 10 років позбавлення волі у таборах з конфіскацією всього його майна Файєр Д.Г. за те, що згідно зобов’язання повинен був здати державі 1523 кг зерна, але здав лише 379 кг.
|
Історія хвороби померлої від аліментарної дистрофії, 14 травня 1947 року
|
Зобов’язання на поставку державі м’яса і яєць у 1945 році жительки м. Заставна Барабаш М.І., фото 1
|
Зобов’язання на поставку державі м’яса і яєць у 1945 році жительки м. Заставна Барабаш М.І., фото 2
|
Розрахункова книжка для колгоспних дворів, робітників, службовців та одноосібних господарств по обов’язковій поставці державі молока у 1947 році мешканки м. Заставна – Ткач Катерини, фото 1
|
Розрахункова книжка для колгоспних дворів, робітників, службовців та одноосібних господарств по обов’язковій поставці державі молока у 1947 році мешканки м. Заставна – Ткач Катерини, фото 2
|
Розрахункова книжка для колгоспних дворів, робітників, службовців та одноосібних господарств по обов’язковій поставці державі молока у 1947 році мешканки м. Заставна – Ткач Катерини, фото 3
|