Минає 39 років з дня найбільшої техногенної катастрофи у світі – вибуху на Чорнобильській АЕС – катастрофи, з якою довгий час у світі найчастіше асоціювали Україну. За визначенням UNSCEAR і ВООЗ, вибух на Чорнобильській АЕС належить до аварій ядерних об’єктів найвищого рівня.
26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв. на 4-му енергоблоці
Чорнобильської АЕС сталася найбільша за історію атомної енергетики аварія, в результаті якої була повністю зруйнована активна зона реактора і пошкоджено більшість несучих конструкцій реакторної частини енергоблоку. Негайно розпочався викид радіоактивності з реактора, і територія, яка безпосередньо прилягала до зруйнованого блоку, була забруднена фрагментами активної зони, які складались з обломків елементів, що виділяють тепло, з кусків графітової кладки, з радіоактивних елементів будівельних конструкцій. Надзвичайно високі рівні радіоактивного викиду спостерігалися з моменту аварії до 6 травня 1986 року. Після цього потужність викиду зменшилась у кілька тисяч разів.
За характером протікання процесів руйнації 4-го блоку та за масштабами наслідків аварія мала категорію запроектної і належала до 7-го рівня (тяжкі аварії) за міжнародною шкалою ядерних подій INES.
В середині травня 1986 року Урядова комісія прийняла рішення щодо довгострокової консервації зруйнованого 4-го блоку. Реалізація цього завдання ускладнювалась надзвичайно високими полями гамма-випромінювання, відсутністю достовірної інформації про ступінь руйнації і стан конструкцій 4-го блоку, відсутністю досвіду ліквідації подібних аварій у світовій практиці. На будівництві саркофагу було задіяно понад 900 тис. будівельників. Протягом 1986 – 1987 рр., коли рівень радіоактивного забруднення був найвищим, в районі Чорнобиля працювало близько 200 тис. осіб.
30 листопада 1986 року Державна приймальна комісія прийняла на технічне обслуговування законсервований енергоблок № 4 Чорнобильської АЕС.
Спершу, тодішнє керівництво УРСР та СРСР намагалося приховати розміри трагедії, але після повідомлень зі Швеції, де на АЕС Форсмарк було знайдено радіоактивні частинки, принесені з західної частини СРСР, та оцінки обсягів зараження, розпочалася евакуація близько 130 000 мешканців Київської області із забруднених районів. Радіоактивного ураження зазнали близько 600 000 осіб, насамперед ліквідатори катастрофи.
24 лютого війська московських окупантів із території Білорусі увійшли до Зони Чорнобильської АЕС. Під час бойових дій артилерійським вогнем було пошкоджено місця зберігання радіоактивних відходів, що призвело до підвищення радіоактивності. Державна інспекція ядерного регулювання України зафіксувала 20-кратне збільшення рівня гамма-випромінювання в районі 24 лютого: показання місцевих станцій моніторингу збільшилися з 3 до 65 мікрозівертів на годину.
2 квітня Чорнобильська АЕС повернулася під контроль України, а окупанти відступили, отримавши значну дозу радіації.
Інформаційне повідомлення секретаря обкому Компартії України Н. Нівалова про реакцію румунських прикордонників та інших громадян Соціалістичної Республіки Румунії щодо аварії на Чорнобильській АЕС, фото 1, 06 травня 1986 р.
|
Інформаційне повідомлення секретаря обкому Компартії України Н. Нівалова про реакцію румунських прикордонників та інших громадян Соціалістичної Республіки Румунії щодо аварії на Чорнобильській АЕС, фото 2, 06 травня 1986 р.
|
Стаття газ. «Радянська Буковина» «До подій на Чорнобильській АЕС (у прес-центрі МЗС СРСР)», 07 травня 1986 р.
|
Постанова бюро Чернівецького обкому Комуністичної партії України «Про організацію виконання постанови ЦК КПРС від 5 травня 1986 року «Про ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та заходах щодо посилення цієї роботи» та постанова ЦК Компартії України з цього запиту», фото 1, 10 травня 1986 р.
|
Постанова бюро Чернівецького обкому Комуністичної партії України «Про організацію виконання постанови ЦК КПРС від 5 травня 1986 року «Про ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та заходах щодо посилення цієї роботи» та постанова ЦК Компартії України з цього запиту», фото 2, 10 травня 1986 р.
|
Лист секретаря обкому Компартії України Н. Нівалова та Голови виконавчого комітету облради народних депутатів В. Ленчинського щодо вжиття додаткових заходів з організації трудових колективів, фото 1, 16 травня 1986 р.
|
Лист секретаря обкому Компартії України Н. Нівалова та Голови виконавчого комітету облради народних депутатів В. Ленчинського щодо вжиття додаткових заходів з організації трудових колективів, фото 2, 16 травня 1986 р.
|
Інформація завідуючого «відділом по праці» виконкому Чернівецької облради народних депутатів про прибуття і працевлаштування осіб, що прибули із зони Чорнобильської АЕС, 16 травня 1986 р.
|
Заходи щодо організації виконання постанов ЦК КПРС «Про хід ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та заходах посилення цієї роботи», фото 1, 23 травня 1986 р.
|
Заходи щодо організації виконання постанов ЦК КПРС «Про хід ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та заходах посилення цієї роботи», фото 2, 23 травня 1986 р.
|
Заходи щодо організації виконання постанов ЦК КПРС «Про хід ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та заходах посилення цієї роботи», фото 3, 23 травня 1986 р.
|
Заходи щодо організації виконання постанов ЦК КПРС «Про хід ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та заходах посилення цієї роботи», фото 4, 23 травня 1986 р.
|
Святкування 1 травня 1986 року у Чернівцях, за кілька днів після Чорнобильської катастрофи, світлини опубліковані у "Радянській Буковині"
|
Пропагандистська стаття "Переконання правдою" про візит канадської професорки у Чернівці, "Радянська Буковина", 28 червня 1986 р., фото 1
|
Пропагандистська стаття "Переконання правдою" про візит канадської професорки у Чернівці, "Радянська Буковина", 28 червня 1986 р., фото 2
|
Пропагандистська стаття "Переконання правдою" про візит канадської професорки у Чернівці, "Радянська Буковина", 28 червня 1986 р., фото 3
|
Пропагандистська стаття "Переконання правдою" про візит канадської професорки у Чернівці, "Радянська Буковина", 28 червня 1986 р., фото 4
|
Стаття "Чорнобиль перестерігає" про роботи з ліквідації та попередження майбутніх катастроф, газета "Радянська Буковина" від 28 травня 1986 року
|
Пропагандистська стаття "Дійсність і небилиці Чорнобиля" про враження іноземців від катастрофи, "Радянська Україна", 1986 р., фото 1
|
Пропагандистська стаття "Дійсність і небилиці Чорнобиля" про враження іноземців від катастрофи, "Радянська Україна", 1986 р., фото 2
|
Пропагандистська стаття "Дійсність і небилиці Чорнобиля" про враження іноземців від катастрофи, "Радянська Україна", 1986 р., фото 3
|
Довідка про проведену в Чернівецькій області роботу у зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС/ на постанову ЦК Компартії України № 9/1 від 20.05.1986 р., 27 травня 1986 р.
|
Лист секретарю обкому Комуністичної партії України про незадовільний стан будівництва об’єктів протирадіаційних сховищ в Чернівецькій області, фото 1, 17 червня 1986 р.
|
Лист секретарю обкому Комуністичної партії України про незадовільний стан будівництва об’єктів протирадіаційних сховищ в Чернівецькій області, фото 2, 17 червня 1986 р.
|
Стаття газ. «Молодий буковинець», «Чорнобильські зустрічі» (Дорожні нотатки кореспондента Б. Загайського з поїздки до району Чорнобильської АЕС), фото 1, 26 червня 1986 р.
|
Стаття газ. «Молодий буковинець», «Чорнобильські зустрічі» (Дорожні нотатки кореспондента Б. Загайського з поїздки до району Чорнобильської АЕС), фото 2, 05 липня 1986 р.
|
Пропозиції Чернівецького обкому Компартії України щодо організації виконання Постанови ЦК Компартії України від 08.07.1986 «Про хід виконання постанов ЦК КПРС та Ради Міністрів УРСР, ЦК Компартії України щодо ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС»., фото 1, 06 серпня 1986 р.
|
Пропозиції Чернівецького обкому Компартії України щодо організації виконання Постанови ЦК Компартії України від 08.07.1986 «Про хід виконання постанов ЦК КПРС та Ради Міністрів УРСР, ЦК Компартії України щодо ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС»., фото 2, 06 серпня 1986 р.
|
Інформація завідуючого промислово-транспортного відділу Чернівецького обкому Компартії України про виконання Постанови ЦК КПРС «Про результати розслідування причин аварії на Чорнобильській АЕС та заходів щодо ліквідації її наслідків», 11 серпня 1986 р.
|
Стаття газ. «Молодий буковинець» «Сто будинків на щастя» про будівельників з Чернівецької області, що брали участь в будівництві помешкань у с. Плахтянка Макарівського району Київської області для евакуйованого населення з Чорнобильської зони, 23 серпня 1986 р.
|
Стаття газ. «Молодий буковинець» «Об’єкт особливої відповідальності». З «Чорнобильського щоденника» журналіста В. Семенчука про побачене після поїздки до Чорнобильської зони, 27 вересня 1986 р.
|
Постанова бюро Чернівецького обкому Компартії України та виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів «Про представлення до нагородження орденами і медалями СРСР групи працівників, що брали участь в будівництві житлових будинків у Київській області» для евакуйованого населення з зони Чорнобильської АЕС, фото 1, 21 жовтня 1986 р.
|
Постанова бюро Чернівецького обкому Компартії України та виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів «Про представлення до нагородження орденами і медалями СРСР групи працівників, що брали участь в будівництві житлових будинків у Київській області» для евакуйованого населення з зони Чорнобильської АЕС, фото 2, 21 жовтня 1986 р.
|
Довідка Чернівецького обкому Компартії України про результати розслідування причин аварії на ЧАЕС і заходи з ліквідації її наслідків, забезпечення безпеки атомної енергетики, фото 1, 06 листопада 1986 р.
|
Довідка Чернівецького обкому Компартії України про результати розслідування причин аварії на ЧАЕС і заходи з ліквідації її наслідків, забезпечення безпеки атомної енергетики, фото 2, 06 листопада 1986 р.
|
Довідка Чернівецького обкому Компартії України про хід вирішення питань організації управління роботами з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, фото 1, 20 листопада 1986 р.
|
Довідка Чернівецького обкому Компартії України про хід вирішення питань організації управління роботами з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, фото 2, 20 листопада 1986 р.
|
Довідка Чернівецького обкому Компартії України про проведену в області роботу у зв'язку з ліквідацією аварії на ЧАЕС та щодо евакуйованого населення з її зони, фото 1, 27 листопада 1986 р.
|
Довідка Чернівецького обкому Компартії України про проведену в області роботу у зв'язку з ліквідацією аварії на ЧАЕС та щодо евакуйованого населення з її зони, фото 2, 27 листопада 1986 р.
|
Постанова виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 11.03.91 «Про надання допомоги на посилене харчування дітей, які перенесли хімічне захворювання та захворювання, пов’язані з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС», 11 березня 1991 р.
|
Фотодокумент: група учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з Чернівецької області після вручення державних грамот, м. Чернівці, лютий 1987 р.
|
Рішення виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 13.04.1991 «Про відзначення Дня Чорнобильської трагедії в області», фото 1, 13 квітня 1991 р.
|
Рішення виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 13.04.1991 «Про відзначення Дня Чорнобильської трагедії в області», фото 2, 13 квітня 1991 р.
|
План заходів в щодо відзначення Дня чорнобильської трагедії в Чернівецькій області з 19 квітня по 26 квітня 1991 року, фото 1, 13 квітня 1991 р.
|
План заходів в щодо відзначення Дня чорнобильської трагедії в Чернівецькій області з 19 квітня по 26 квітня 1991 року, фото 2, 13 квітня 1991 р.
|
План заходів в щодо відзначення Дня чорнобильської трагедії в Чернівецькій області з 19 квітня по 26 квітня 1991 року, фото 3, 13 квітня 1991 р.
|
Розпорядження виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 16.04.91 «Про проведення радіаційного обстеження населених пунктів області», 16 квітня 1991 р.
|
Постанова виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 23.04.91 «Про надання матеріальної допомоги гостропотребуючим сім’ям проживаючим в радіоактивно забруднених селах Кіцманського та Заставнівського районів», 23 квітня 1991 р.
|
Рішення виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 29.04.91 «Про створення малого підприємства – обласного спеціалізованого загону по ліквідації наслідків радіаційного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС та інших надзвичайних подій», фото 1, 29 квітня 1991 р.
|
Рішення виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 29.04.91 «Про створення малого підприємства – обласного спеціалізованого загону по ліквідації наслідків радіаційного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС та інших надзвичайних подій», фото 2, 29 квітня 1991 р.
|
Статут малого підприємства – обласного спеціалізованого загону по ліквідації наслідків радіаційного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС та інших надзвичайних ситуацій затверджений рішенням облвиконкому від 29.04.91 р., фото 1, 29 квітня 1991 р.
|
Статут малого підприємства – обласного спеціалізованого загону по ліквідації наслідків радіаційного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС та інших надзвичайних ситуацій затверджений рішенням облвиконкому від 29.04.91 р., фото 2, 29 квітня 1991 р.
|
Статут малого підприємства – обласного спеціалізованого загону по ліквідації наслідків радіаційного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС та інших надзвичайних ситуацій затверджений рішенням облвиконкому від 29.04.91 р., фото 3, 29 квітня 1991 р.
|
Статут малого підприємства – обласного спеціалізованого загону по ліквідації наслідків радіаційного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС та інших надзвичайних ситуацій затверджений рішенням облвиконкому від 29.04.91 р., фото 4, 29 квітня 1991 р.
|
Статут малого підприємства – обласного спеціалізованого загону по ліквідації наслідків радіаційного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС та інших надзвичайних ситуацій затверджений рішенням облвиконкому від 29.04.91 р., фото 5, 29 квітня 1991 р.
|
Статут малого підприємства – обласного спеціалізованого загону по ліквідації наслідків радіаційного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС та інших надзвичайних ситуацій затверджений рішенням облвиконкому від 29.04.91 р., фото 6, 29 квітня 1991 р.
|
Рішення виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 15.05.91 «Про хід виконання рішення облвиконкому № 116 від 20.06.1990 «Про заходи по проведенню обстеження та покращення екологічного стану на території Кіцманського та Заставнівського районів», фото 1, 15 травня 1991 р.
|
Рішення виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 15.05.91 «Про хід виконання рішення облвиконкому № 116 від 20.06.1990 «Про заходи по проведенню обстеження та покращення екологічного стану на території Кіцманського та Заставнівського районів», фото 5, 15 травня 1991 р.
|
Рішення виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 15.05.91 «Про хід виконання рішення облвиконкому № 116 від 20.06.1990 «Про заходи по проведенню обстеження та покращення екологічного стану на території Кіцманського та Заставнівського районів», фото 2, 15 травня 1991 р.
|
Рішення виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 15.05.91 «Про хід виконання рішення облвиконкому № 116 від 20.06.1990 «Про заходи по проведенню обстеження та покращення екологічного стану на території Кіцманського та Заставнівського районів», фото 3, 15 травня 1991 р.
|
Рішення виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 15.05.91 «Про хід виконання рішення облвиконкому № 116 від 20.06.1990 «Про заходи по проведенню обстеження та покращення екологічного стану на території Кіцманського та Заставнівського районів», фото 4, 15 травня 1991 р.
|
Звернення лауреатів республіканської премії ім. Лесі Українки, опубліковане в газеті «Буковинське Віче» з вимогою негайного закриття ЧАЕС: «Діти Чорнобиля не можуть чекати», 12 листопада 1991 р.
|
Стаття газ. «Радянська Буковина» «Чорнобильський слід» (чому затримується обстеження радіаційної обстановки в області?), 21 серпня 1991 р.
|
Список громадян, евакуйованих із зони Чорнобильської АЕС на тимчасове проживання в Чернівецькій області, станом на 14 липня 1986 року (з підсумком щодо загальної кількості громадян, евакуйованих до Чернівецької області)
|
Графік надання житла сім’ям, евакуйованим із зони Чорнобильської АЕС в Чернівецьку область, від 20серпня 1986 року
|
Витяг з повідомлення голови Чернівецького міськкому від 10 квітня 1989 року щодо морально-психологічної обстановки в місті після епідемії алопеції, в якому можна простежити підвищення рівня недовіри до влади після аварії на Чорнобильській АЕС
|
Витяг з проекту постанови Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 1989 року «Про оздоровлення в 1989 році школярів і матерів з дітьми дошкільного віку з районів, що прилягають до зони Чорнобильської АЕС», фото 1
|
Витяг з проекту постанови Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 1989 року «Про оздоровлення в 1989 році школярів і матерів з дітьми дошкільного віку з районів, що прилягають до зони Чорнобильської АЕС», фото 2
|
Витяг з проекту постанови Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 1989 року «Про оздоровлення в 1989 році школярів і матерів з дітьми дошкільного віку з районів, що прилягають до зони Чорнобильської АЕС», фото 3
|
Інформація від січня 1992 року, надана надзвичайною протиепідемічною комісією при Чернівецькій обласній державній адміністрації, про хід ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи на території Чернівецької області, фото 1
|
Інформація від січня 1992 року, надана надзвичайною протиепідемічною комісією при Чернівецькій обласній державній адміністрації, про хід ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи на території Чернівецької області, фото 2
|
Інформація від січня 1992 року, надана надзвичайною протиепідемічною комісією при Чернівецькій обласній державній адміністрації, про хід ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи на території Чернівецької області, фото 3
|
Інформація від січня 1992 року, надана надзвичайною протиепідемічною комісією при Чернівецькій обласній державній адміністрації, про хід ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи на території Чернівецької області, фото 4
|
Титульна сторінка газети «Час» за 26 квітня 1991 року
|
Оголошення Народного Руху України про мітинг, приурочений до 5-ої річниці Чорнобильської трагедії, 1991 рік
|
Мешканець села Киселів Кіцманського району в своєму господарстві використовує воду, забруднену радіацією, листопад 1991 р.
|
Фото із зображенням місцевості в с. Киселів Кіцманського району, де був зафіксований найвищий рівень радіації. Автор фото: С. Лакуста, листопад 1991р.
|
Звернення Чернівецької облдержадміністрації до Кабінету Міністрів України щодо перегляду статусу населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи в Чернівецькій області, фото 1, 03 квітня 1996 р.
|
Звернення Чернівецької облдержадміністрації до Кабінету Міністрів України щодо перегляду статусу населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи в Чернівецькій області, фото 2, 03 квітня 1996 р.
|
Звернення Чернівецької облдержадміністрації до Кабінету Міністрів України щодо перегляду статусу населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи в Чернівецькій області, фото 3, 03 квітня 1996р.
|
Звіт заступника голови облдержадміністрації Є. Горди «Про роботу проведену у зв'язку з 10-річчям аварії на Чорнобильській АЕС», фото 1, 05 травня 1996р.
|
Звіт заступника голови облдержадміністрації Є. Горди «Про роботу проведену у зв'язку з 10-річчям аварії на Чорнобильській АЕС», фото 2, 05 травня 1996 р.
|
Протест голів сільських рад Кіцманського та Заставнівського районів Чернівецької області проти перегляду статусу населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, фото 1, травень 1996 р.
|
Протест голів сільських рад Кіцманського та Заставнівського районів Чернівецької області проти перегляду статусу населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, фото 2, травень 1996 р.
|
Рішення Чернівецької обласної ради про звернення до народних депутатів України від Чернівецької області щодо перегляду меж зон радіоактивного забруднення внаслідок ЧАЕС, 16 жовтня 1998 р., фото 1/p>
|
Рішення Чернівецької обласної ради про звернення до народних депутатів України від Чернівецької області щодо перегляду меж зон радіоактивного забруднення внаслідок ЧАЕС, 16 жовтня 1998 р., фото 2
|
Рішення Чернівецької обласної ради про звернення до народних депутатів України від Чернівецької області щодо перегляду меж зон радіоактивного забруднення внаслідок ЧАЕС, 16 жовтня 1998 р., фото 3
|