Головна сторінка | Архів новин | Корисні посилання | Контакти | Карта сайту

Архів новин


2021

31 грудня 2021

В останні роки у нашій країні, як і у світі, генеалогічні дослідження стають все більш популярним явищем. Люди хочуть дізнатися про власне коріння та встановити свої родоводи.


Державний архів Чернівецької області надає відповідні послуги і допомагає громадянам віднайти їх родинні зв’язки. Як це зробити, можна ознайомитися тут.


31 грудня 2021


31 грудня 2021

"Абітурієнти з тимчасово окупованих територій. Вибір на користь України"30 грудня 2021

Триває поповнення «Електронного архіву» та «Довідкового апарату» на сайті Державного архіву Чернівецької області!


Рубрику «Довідковий апарат» доповнено новими описами дорадянського часу (Ф-147, Ф-126, Ф-319).

Дорадянські фонди «Електронного архіву» поповнено 30-ма одиницями зберігання документів примарії Садгори, які включають в себе заяви і свідоцтва жителів, фінансові звіти, бюджет та різного роду відомості, журнали, протоколи і оголошення.29 грудня 2021

24 грудня 2021 року в приміщенні Державного архіву Чернівецької області відбулася урочиста церемонія з нагоди професійного свята – Дня працівників архівних установ.

З вітальною промовою від себе та керівництва Державної архівної служби України виступив Генеральний директор – головний зберігач фондів Микола Васильович Рубанець, який також коротко підвів підсумки роботи держархіву та подякував усім за сумлінну працю. Найкращих заохочено.

Приємно, що роботу колективу високо оцінено керівництвом Чернівецької обласної державної адміністрації та Чернівецької обласної ради. Кращих працівників відзначено грамотами. Належну оцінку роботи закладу висловлено й керівництвом Спілки архівістів України.

Привітати колег зі святом прийшли: колишній начальник відділу використання інформації ДАЧО, почесний громадянин міста Чернівці, Марія Дмитрівна Никирса, представник Громадської ради при Державній архівній службі України Андрій Леонідович Карнатовський, голова Чернівецької обласної профспілкової організації працівників державних установ України Олександр Васильович Охрімовський, які також позитивно відзначили роботу Державного архіву Чернівецької області.

Піднесеному святковому настрою завдячуємо й народній артистці України Оксані Савчук, яка завітала на наші фестини, до пісень якої доєднався весь колектив.24 грудня 2021


23 грудня 2021

У 2021 році Державний архів Чернівецької області плідно співпрацював з науковцями та дослідниками минувшини, окремі з яких підтримували реалізацію Держархівом цікавих проєктів, консультували у складних питаннях і за цей час подарували архівній бібліотеці понад 30 наукових видань.

Приємно, що напередодні професійного свята – Дня працівників архівних установ, роботу Державного архіву Чернівецької області оцінено дослідниками на високому рівні. Так, аналізуючи культурні здобутки у краї в цьому році, відомий історик, дослідник визвольного руху ОУН-УПА, Василь Мустеца, належно відзначив наші досягнення.

Зі свого боку Державний архів Чернівецької області висловлює щиру вдячність за надану високу оцінку та співпрацю.14 грудня 2021

З метою покращення якості послуг, Державний архів Чернівецької області запроваджує можливість здійснення оплати через застосунок Privat24. Для цього необхідно відкрити мобільний додаток, відсканувати наведений нижче QR-код, вибрати картку та підтвердити оплату. QR-код буде доступний на офіційному веб-сайті за посиланням.8 грудня 2021

07 грудня 2021 року в Державному архіві Чернівецької області проведено засідання профкому первинної профспілкової організації держархіву, під час якого були розглянуті питання щодо: підготовки колективного договору на 2022-2026 роки, організації святкувань з нагоди Дня працівників архівних установ, підготовки подарунків для дітей працівників установи до Дня Святого Миколая та ін. Під час засідання Голова профкому Тетяна Полякова поділилася враженнями з присутніми про проведення 26-28 листопада 2021 року у м. Київ семінару-навчання організованого Профспілкою працівників державних установ України, учасницею якого вона була. Обговорено питання щодо сучасних викликів у роботі державних установ, стану дотримання прав працівників в умовах змін, запроваджених на запобігання поширенню коронавірусної хвороби (Covid-19), а також актуальних тенденцій у розрізі діяльності профспілкових організацій.


Профком та керівництво Державного архіву Чернівецької області висловлюють вдячність Чернівецькому обласному комітету Профспілки працівників державних установ України за надану можливість голові Первинної профспілкової організації Держархіву взяти участь у семінарі-навчанні, а також Профспілці працівників державних установ України, ГО «Трудові ініціативи» за організацію заходу.7 грудня 2021

До уваги начальників архівних відділів районних державних адміністрацій, архівних відділів міських рад, архівних підрозділів державних органів, установ, підприємств та організацій


Чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Чернівецької області буде проведено 16 грудня 2021 року. Документи для подачі на розгляд ЕПК Державного архіву Чернівецької області приймаються до 13 грудня 2021 року включно. Подані документи мають бути оформлені відповідно до усіх вимог до складання даних документів. Документи, які не оформлені відповідним чином, до розгляду прийматися не будуть.

7 грудня 2021

З 7 грудня 2021 року на офіційному сайті Державного архіву Чернівецької області Вашій увазі пропонується тематична документальна виставка:


"Ромське населення Буковини"


В експозиції використано документи з колекції держархіву: повідомлення про оприлюднення імператорського декрету щодо визнання кріпосної залежності циган на Буковині (1783); листування окружного управління Буковини з Галицьким губернаторством про поселення циган на Буковині (1799); положення про циганів на Буковині (1825); директивні вказівки міністерства внутрішніх справ про заборону циганських поселень на Буковині (1867-1871); листування префектури Чернівецького повіту з жандармською ротою м. Чернівці про видачу циганам права на кочування по комунах повіту (1926); справа щодо розгляду заяви ватажка циганського табору Крісті Стенєску про видачу йому дозволу кочувати зі своїм табором (1934) тощо.30 листопада 2021

Триває поповнення «Електронного архіву» та «Довідкового апарату» на сайті Державного архіву Чернівецької області!


Рубрику «Довідковий апарат» доповнено новими описами, зокрема, 10-ма описами радянського періоду (Р-840, Р-948, Р-2366) та 9-ма описами дорадянського часу (Ф-7, Ф-12).

Дорадянські фонди «Електронного архіву» поповнено 30-ма одиницями зберігання документів примарії Садгори, які включають в себе заяви і свідоцтва жителів, фінансові звіти, бюджет та різного роду відомості, журнали, протоколи і оголошення.29 листопада 2021

«Голод 1946-1947 рр. у Чернівецькій області мовою архівних документів»


26 листопада 2021 р. в газеті «Zorile bucovinei» опубліковано статтю (в румунській редакції) співробітниці Державного архіву Чернівецької області Гуцу Марії Михайлівни. У публікації на основі документів, що зберігаються в ДАЧО висвітлюються трагічні сторінки історії Буковини другої половини 40-х років ХХ століття.

Ознайомитися можна за посиланням: https://bit.ly/3o5lj5K29 листопада 2021

Державний архів Чернівецької області рекомендує Вам веб-портал «Дія», розроблений Міністерством цифрової трансформації України. «Цифрограм» – це національний тест на цифрову грамотність, який допоможе виявити загальний рівень своїх знань, прогалини у цифрових навичках і зорієнтує, які саме компетенції Вам варто вдосконалити. Після складання тесту Ви зможете отримати електронний сертифікат.

Посилання: https://osvita.diia.gov.ua/digigram

На порталі Ви зможете ознайомитися з освітніми серіалами, які представляють собою спеціалізовані курси. Зокрема:

«Цифрова грамотність державних службовців 1.0. на базі інструментів Google» - охоплює можливості та особливості функціонування безкоштовних сервісів Google для використання в професійній діяльності та повсякденному житті: https://osvita.diia.gov.ua/courses/civil-servants

«Доступ до публічної інформації» - спрямований на підвищення рівня знань законодавства з доступу до публічної інформації, запобігання порушенням прав громадян на інформацію: https://osvita.diia.gov.ua/courses/access-to-public-information

«Відкриті дані для державних службовців» - дізнаєтесь, як грамотно працювати і управляти даними в державному секторі: https://osvita.diia.gov.ua/courses/open-data26 листопада 2021

Оголошення!

З 26 листопада 2021 на офіційному веб-сайті архіву в рубриці «Документальні виставки онлайн» Державний архів Чернівецької області пропонує Вашій увазі документально-тематичну виставку:


"Масовий голод 1946-1947 років в Чернівецькій області"


яка висвітлює правдиві факти про довгозамовчуваний злочин Голодомору 1946-1947 років, особливо звертаючи увагу на його геноцидний характер.

В експозиції використано наступні архівні документи: звіт голови виконкому Чернівецької обласної Ради секретарю ЦК КП (б)У Кагановичу щодо колективізації та створення колгоспів у Чернівецькій області; Постанова виконавчого комітету Чернівецького обласної Ради та бюро Чернівецького обкому КП(б)У від 18 листопада 1947 року «Про часткове корегування плану хлібопоставок у районах Чернівецької області» у зв’язку із зменшенням селянських господарств та посівних ділянок внаслідок засухи 1946 року та недороду 1947 року; матеріали про антирадянську діяльність українських націоналістів, які вели пропаганду серед населення східних районів області проти здачі держпоставок та організації колгоспів; таємне звернення прокурора Чернівецької області до прокурорів сільських районів області щодо притягнення до відкритих судів з повною конфіскацією майна кулаків-саботажників, які не здавали держпоставки; історії хвороб дітей, що померли від дистрофії тощо.

Основна мета виставки: як пам’ятати і не допустити повторення.22 листопада 2021

12 листопада 2021 року у Державному архіві Чернівецької області відбулися збори членів первинної профспілкової організації Державного архіву Чернівецької області. На зборах розглядалися питання щодо діяльності профспілкової організації за останні 5 років, обрання до складу керівних органів, а також планів на майбутнє. Більшістю голосів головою профкому обрано Тетяну Полякову. 18 листопада 2021 року відбулася робоча зустріч в.о. Генерального директора-головного зберігача фондів Державного архіву Чернівецької області Миколи Рубанця і новообраної голови профкому Тетяни Полякової з головою Чернівецької обласної профспілкової організації працівників державних установ України Олександром Охрімовським. Зустріч була орієнтована на взаєморозуміння, подальшу співпрацю та розвиток діяльності, створення безпечних умов праці та соціально-економічних інтересів працівників, підготовки колективного договору.19 листопада 2021

Нещодавно фонди бібліотеки Державного архіву Чернівецької області поповнилися 19 книгами, які висвітлюють трагічні сторінки життя єврейського народу, трагедію Бабиного Яру. Книги, подаровані Держархіву благодійною організацією «Благодійний фонд «Меморіал Голокосту «Бабин Яр» і вони вже доступні для науковців, дослідників і всіх хто цікавиться історією.

Державний архів Чернівецької області висловлює щиру вдячність благодійній організації «Благодійний фонд «Меморіал Голокосту «Бабин Яр» за передану літературу. Сподіваємося на подальшу співпрацю та реалізацію спільних проєктів.18 листопада 2021

До уваги начальників архівних відділів районних державних адміністрацій, архівних відділів міських рад, архівних підрозділів державних органів, установ, підприємств та організацій


Чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Чернівецької області буде проведено 23 листопада 2021 року. Документи для подачі на розгляд ЕПК Державного архіву Чернівецької області приймаються до 18 листопада 2021 року включно. Подані документи мають бути оформлені відповідно до усіх вимог до складання даних документів. Документи, які не оформлені відповідним чином, до розгляду прийматися не будуть.

05 листопада 2021


03 листопада 2021

3 листопада 2021 року керівник апарату обласної державної адміністрації Сергій Нежурбіда та начальник відділу управління персоналом та нагород Павло Польовий нагородили співробітників Державного архіву Чернівецької області почесною відзнакою Чернівецької обласної державної адміністрації та Чернівецької обласної ради «400 років Хотинській битві».

За вагомий внесок у культурний розвиток краю відзначено:


Рубанця Миколу Васильовича, в.о. Генерального директора-головного зберігача фондів

Гуцу Марію Михайлівну, заступника начальника відділу використання інформації документів

Ринжук Галину Степанівну, начальника відділу зберігання, обліку документів та довідкового апарату

Валявську Катерину Володимирівну, старшого наукового співробітника відділу використання інформації документів


Колектив Державного архіву Чернівецької області вітає колег з отриманням цих високих нагород як відзнаки їх наполегливої та невтомної праці. Бажаємо вам наснаги для подальшого професійного зростання.03 листопада 2021

Увага!

З 3 листопада 2021 року на офіційному сайті держархіву Вашій увазі пропонується тематична документальна виставка присвячена 103-й річниці


Буковинського Віча


Буковинське віче – народні збори, організовані 3 листопада 1918 року в Чернівцях Українським крайовим комітетом (Омелян Попович, Осип Бурачинський та інші), утвореним там 25 жовтня 1918 року, як складова частина Української національної ради у Львові. На зборах були присутні більше десяти тисяч чоловік з усіх повітів Буковини. Збори відбувались на центральній площі міста перед магістратом.

Віче проголосило возз’єднання Буковини Північної (загалом Кіцманський, Заставнівський, Вижницький, Вашковецький повіти, українська частина Чернівецького і Серетського повітів та переважно українські громади Сторожинецького, Радовецького та Комполунзького повітів) з Західно-Українською Народною Республікою та злуку з «Великою Україною». Віче також висловило протест проти спроб Румунської національної ради, створеної 27 жовтня 1918 року у Чернівцях, оголосити всю Буковину «румунською землею».

6 листопада 1918 року владу на території Північної Буковини перебрав Український комітет на чолі з О.Поповичем. Але законні прагнення українського населення Північної Буковини не здійснилися. 11 листопада 1918 року королівська Румунія всупереч волевиявленню Буковинського народного віча захопило Північну Буковину разом з Чернівцями. Тут 28 листопада 1918 року було сфабриковане рішення т. зв. Генерального Конгресу Буковини, що складався винятково з румунів, про об'єднання Буковини з Румунією.

Приємного перегляду!29 жовтня 2021

Увага!

З 28 жовтня 2021 року на офіційному сайті держархіву Вашій увазі пропонується тематична документальна виставка присвячена 140-й річниці від дня народження та 60 роковинам з дня смерті письменника, громадського діяча, педагога


Дмитра Яковича Макогона (28 жовтня 1881 – 17 жовтня 1961)


В експозиції використано архівні документи та публікації Дмитра Яковича у періодичній пресі науково-довідкової бібліотеки держархіву: народна газета «Руска рада» (1905), часопис українського учительства на Буковині «Каменярі» (1909-1913, 1921-1922), виявлено унікальну фотографію Дмитра Макогона 1921 року тощо.

Приємного перегляду!27 жовтня 2021

25 жовтня 2021 року в приміщенні Державного архіву Чернівецької області відбулася зустріч В.о Генерального директора-головного зберігача фондів Миколи Рубанця з співробітниками Інституту історії Академії наук Молдови, Чиобану Тудором та Черненкі Євгеном.

Під час зустрічі було окреслено широке коло питань, які становлять науковий інтерес для обох сторін. За результатами зустрічі сторони домовилися про подальшу наукову співпрацю, про поглиблення культурних, історичних та професійних зв’язків.

Наші гості люб’язно надали в дар альбом «Середньовічні слов’яно-румунські документи з архівної спадщини Республіки Молдова», який поповнив бібліотечний фонд Держархіву.


25 жовтня 2021

Державний архів Чернівецької області з сумом повідомляє, що передчасно пішов з життя багаторічний директор Державного архіву Чернівецької області, етнограф, філолог, збирач народного фольклору, заслужений працівник культури України – Жмундуляк Дмитро Дмитрович.


Дмитро Дмитрович був людиною з великим серцем, доброю душею. З повагою і теплом ставився до співробітників архіву, був професіоналом своєї справи, зробив вагомий внесок у розвиток Держархіву Чернівецької області.


Колектив ДАЧО висловлює щирі співчуття родині Дмитра Дмитровича. Нехай світлий спомин про Дмитра Дмитровича назавжди залишиться у пам’яті рідних, колег, друзів, усіх, хто знав його, любив та шанував.


23 жовтня 2021

«Довідковий апарат» поповнено новими матеріалами


Державний архів Чернівецької області продовжує оприлюднення оцифрованих описів на офіційному веб-сайті. Рубрику «Довідковий апарат» доповнено новими описами, зокрема, оцифровані описи дорадянських фондів Ф-25, 26, 30, 46, 53, 61, 90, 95, 110, 118, 124, 127, 128, 147, 148, 153, 228, 247, 249, 276, 313, 381, 398, 399, 401, 406-408, 412-440, 606-630, 856.


22 жовтня 2021

21 жовтня 2021 року головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області Житарюк Анжелою Миколаївною було проведено контрольне перевіряння стану забезпечення збереження архівних документів Чернівецької обласної організації Національної спілки журналістів України. Під час проведення перевірки надано методичну та практичну допомогу з питань науково-технічного опрацювання архівних документів відповідно до Правил роботи архівних установ.11 жовтня 2021

Впродовж 9 місяців 2021 р. забезпечується виконання заходів Програми здійснення контролю за станом і рухом документів НАФ на 2020 - 2024 рр.


За 9 місяців 2021 року проводилась робота із виконання заходів Програми здійснення контролю за станом і рухом документів НАФ на 2020 – 2024 рр. З початку 2021 року проведено перевіряння наявності та стану документів у 77 фондах дорадянського періоду загальною кількістю 41951 одиниця зберігання документів. Також було перевірено 3 од.зб. унікальних документів. В тому числі, за ІІІ квартал 2021 р. перевірено 15634 одиниці зберігання документів в 6 фондах. Позапланово перевірено 1 фонд (Ф.Р-83, оп.3) – 189 од.зб.

Довідково: Державним архівом Чернівецької області у 2021 році заплановано перевірити 83 фонди дорадянського періоду загальною кількістю 49983 справи.

За результатами перевіряння встановлено, що фізичний стан і умови зберігання документів задовільні, адже постійно ведеться контроль за дотриманням температурно-вологісного режиму в архівних сховищах.

Щодо фізичного стану документів, то 27,2% з усіх перевірених справ потребують оправлення і нових обкладинок, майже 12,5 % справ – підшивки; 3,1 % – ремонту і часткової реставрації.

07 жовтня 2021

«Довідковий апарат» поповнено новими матеріалами


Державний архів Чернівецької області продовжує оприлюднення оцифрованих описів на офіційному веб-сайті. Рубрику «Довідковий апарат» доповнено новими описами, зокрема, оцифровані описи дорадянських фондів Ф-28, 32, 37, 131-134, 137, 141, 143, 155, 159-160, 195-196, 215, 217-221, 223-227, 229-231, 358, 812.


5 жовтня 2021

До уваги начальників архівних відділів районних державних адміністрацій, архівних відділів міських рад, архівних підрозділів державних органів, установ, підприємств та організацій


Чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Чернівецької області буде проведено 21 жовтня 2021 року. Документи для подачі на розгляд ЕПК Державного архіву Чернівецької області приймаються до 18 жовтня 2021 року включно. Подані документи мають бути оформлені відповідно до усіх вимог до складання даних документів. Документи, які не оформлені відповідним чином, до розгляду прийматися не будуть.

5 жовтня 2021

21 вересня 2021 року було проведено чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Чернівецької області. На засіданні було розглянуто: 4 номенклатурних справ, 4 інструкцій з діловодства, описи справ постійного терміну зберігання - 1839 од., описи справ з кадрових питань - 1920 од.зб., 12 положеннь про експертну комісію та 11 положеннь про архівний підрозділ, актів - 5024 од.зб.

30 вересня 2021

«Електронний архів» поповнено новими документами


Рубрику доповнено документами примарії комуни Садгора, зокрема, додано 54 одиниці збереження за 1941-1944 рр. Можна ознайомитись за посиланням.


30 вересня 2021

Колектив Державного архіву Чернівецької області вітає працівників бібліотек з Всеукраїнським днем бібліотек!


Шановні бібліотекарі!


У день вашого професійного свята хочемо засвідчити та висловити глибоку повагу та вдячність за цей нелегкий невтомний труд. Ваша працьовитість, життєва цілеспрямованість і високий професіоналізм допомагають зберегти і примножити інтелектуальний і культурний потенціал нашого рідного краю.


Міцного здоров'я, щастя, благополуччя та нових творчих здобутків у вашій благородній справі! Бажаємо, щоб ваша праця – праця хранителів людської мудрості – завжди користувалася заслуженою повагою в суспільстві і знаходила гідний відгук у людських серцях!


29 вересня 2021

29 вересня 2021 року проведено заняття з працівниками відділу матеріально-технічного забезпечення і обслуговування приміщень Державного архіву Чернівецької області.


Під час навчання додатково відпрацьовано питання щодо: організації пропускного режиму в приміщеннях Держархіву з метою дотримання протиепідемічних заходів; надання першої (долікарської) допомоги потерпілим при нещасних випадках на виробництві; цивільного захисту; дотримання правил охорони праці під час виконання службових обов'язків.


Всіх співробітників Державного архіву Чернівецької області ознайомлено з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2020 № 981 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» та рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (протокол позачергового засідання комісії №35 від 31.09.2021).


24 вересня 2021

Увага!


Повідомляємо про внесення змін до порядків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2007 р. № 1004


Кабінет Міністрів України постановляє:


Внести до Порядку утворення та діяльності комісій з проведення експертизи цінності документів і Порядку віднесення документів Національного архівного фонду до унікальних, їх обліку та зберігання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2007 р. № 1004 “Про проведення експертизи цінності документів” (Офіційний вісник України, 2007 р., № 59, ст. 2346; 2012 р., № 91, ст. 3696; 2015 р., № 60, ст. 1972), зміни, що додаються.


Можна ознайомитися за посиланням:

https://cutt.ly/TEx0KS2


21 вересня 2021

«Довідковий апарат» поповнено новими матеріалами


Державний архів Чернівецької області продовжує оприлюднення оцифрованих описів на офіційному веб-сайті. Рубрику «Довідковий апарат» доповнено новими описами, зокрема, оцифровані описи дорадянських фондів Ф-15, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 31, 40, 42, 83.


17 вересня 2021

Увага!

З 17 вересня 2021 року на офіційному сайті архіву Вашій увазі пропонується тематична документальна виставка з нагоди відзначення 250-річного ювілею від дня заснування Садгори.


В експозиції використано архівні документи з історії населеного пункту, зокрема, фрагменти листування, грамоти, списки жителів, статути товариств, плани і карти.

Приємного перегляду!16 вересня 2021

15 вересня 2021 року головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області, Житарюк Анжелою Миколаївною, було проведено контрольне перевіряння стану забезпечення збереження архівних документів Чернівецького індустріального фахового коледжу. Під час проведення перевірки надано методичну та практичну допомогу з питань науково-технічного опрацювання архівних документів відповідно до Правил роботи архівних установ.16 вересня 2021

В цьому році жителі Садгори святкують 250-річний ювілей від дня заснування.


До цієї дати Державний архів Чернівецької області оприлюднює оцифровані документи примарії Садгори, які висвітлюють соціально-економічний розвиток населеного пункту. Ознайомитися можна за посиланням.


Цікавою для громадськості та дослідників буде наукова праця Йогана Полека – «Колишній російський монетний двір у Садагорі», видана у Чернівцях в 1894 році.


Рубрику «Електронний архів» також поповнено світлинами кінця ХІХ – початку ХХ ст., де можна побачити Садгірську синагогу, православні церкви та центральну частину міста.


Державний архів Чернівецької області вітає жителів Садгори з святом і бажає подальшого розвитку та процвітання!


15 вересня 2021

10-12 вересня старша наукова співробітниця відділу використання інформації документів Катерина Валявська взяла участь у міждисциплінарному воркшопі “Як міста пам’ятають і як міста забувають”, організованого незалежним дослідницьким Центром урбаністичних студій (м.Київ) за підтримки представництва Heinrich Böll Stiftung.

Навчання проходило з метою покращення стилю наукового письма у фокусі постколоніальних студій. Катерина Валявська виступила із доповіддю “Старий добрий час” vs “новий час” на Буковині: міфологізація минулого на зламі ХІХ – ХХ ст.”, підготовленою на основі архівних документів та матеріалів бібліотеки ДАЧО.

У процесі дискусії порушувались питання щодо відмінностей в уявленнях про «імперську» спадщину в публічному просторі різних регіонів України, як інтерпретувати постколоніальне минуле в сучасному українському суспільстві. Учасники воркшопу ділилися своїми думками щодо способів та доцільності збереження та реструктуризації громадських споруд та зразків мистецтва «незручної спадщини», зокрема радянської, наголошували про важливість налагодження комунікації влади та суспільства в процесі декомунізації та перейменування топонімів.14 вересня 2021

09-10 серпня 2021 року головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області, Гречко Світланою Леонідівною, було проведено тематичне перевіряння стану ведення діловодства та забезпечення збереження архівних документів у Чернівецькому обласному центрі зайнятості. Під час проведення перевірки було надано методичну та практичну допомогу з питань науково-технічного опрацювання документів відповідно до Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (Київ, 2015 р.)14 вересня 2021

07-08 вересня 2021 року головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області, Житарюк Анжелою Миколаївною, було проведено комплексне перевіряння стану ведення діловодства та забезпечення збереження архівних документів товариства з додатковою відповідальністю «Чернівецький хімічний завод». Під час проведення перевірки надано методичну та практичну допомогу у поновленні індивідуальної інструкції з діловодства, формуванні та упорядкуванні архівних документів відповідно до Правил роботи архівних установ.14 вересня 2021

До уваги начальників архівних відділів районних державних адміністрацій, архівних відділів міських рад, архівних підрозділів державних органів, установ, підприємств та організацій


Чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Чернівецької області буде проведено 21 вересня 2021 року. Документи для подачі на розгляд ЕПК Державного архіву Чернівецької області приймаються до 17 вересня 2021 року включно. Подані документи мають бути оформлені відповідно до усіх вимог до складання даних документів. Документи, які не оформлені відповідним чином, до розгляду прийматися не будуть.

3 вересня 2021

01-02 вересня 2021 року головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області, Гречко Світланою Леонідівною, було проведено тематичне перевіряння стану ведення діловодства та забезпечення збереження архівних документів у Товаристві з обмеженою відповідальністю "РОЗМА". Під час проведення перевірки було надано методичну та практичну допомогу з питань науково-технічного опрацювання документів відповідно до Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (Київ, 2015 р.)1 вересня 2021

Увага!

З 1 вересня 2021 року на офіційному сайті архіву Вашій увазі пропонується тематична документальна виставка з нагоди відзначення


400-річчя перемоги польського війська і українського козацтва під проводом Петра Конашевича Сагайдачного над султанською Туреччиною у Хотинській війні 1621 року


В експозиції використано архівні документи, публікації, світлини з історії Хотинської фортеці та подій Хотинської війни 1621 року.

Приємного перегляду!31 серпня 2021

Увага!

З 31 серпня 2021 року на офіційному сайті архіву Вашій увазі пропонується тематична документальна виставка присвячена 155-й річниці від дня народження історика, фольклориста та етнографа


Раймунда-Фрідріха КАЙНДЛЯ (31 серпня 1866 – 14 березня 1930)


В експозиції використано архівні документи: повідомлення Центральної австрійської комісії з охорони історичних пам'яток про призначення доцента Раймунда Кайндля уповноваженим комісії на Буковині (1898), прохання уповноваженого центральної державної комісії з охорони історичних пам'яток у м. Відень професора Кайндля Раймунда про сприяння в проведенні археологічних розкопок на території Буковини (1902), копія розпорядження Крайового управління Буковини щодо призначення викладача Чернівецького університету д-ра Раймунда Кайндля архівним консерватором Буковини (1913) тощо.

Приємного перегляду!31 серпня 2021

30-31 серпня 2021 року головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області, Гречко Світланою Леонідівною, було проведено тематичне перевіряння стану ведення діловодства та забезпечення збереження архівних документів у Чернівецькій обласній фітосанітарній лабораторії. Під час проведення перевірки було надано методичну та практичну допомогу з питань науково-технічного опрацювання документів відповідно до Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (Київ, 2015 р.)27 серпня 2021

Увага!

З 27 серпня 2021 року в приміщені корпусу №1 Державного архіву Чернівецької області, за адресою вул. Небесної Сотні, 20-А та на офіційному сайті архіву Вашій увазі пропонується тематична документальна виставка присвячена 165-й річниці від дня народження видатного українського письменника, публіциста, перекладача, вченого, громадського і політичного діяча


Івана ФРАНКА (27 серпня 1856 – 19 вересня 1903)


В експозиції використано фотодокументи з колекції держархіву: Іван Франко - учень ІІІ класу гімназії (1870), серед гімназистів у м. Дрогобичі (1874), з дружиною Ольгою Хоружинською у Львові (1886), Іван Франко, Михайло Коцюбинський та Володимир Гнатюк (1905) та ін.; витяг зі списку студентів Чернівецького університету, серед яких значиться Іван Франко (1891), лист-прохання українського просвітницького товариства «Буковинський Кобзар» про отримання дозволу на постановку п’єси Івана Франка «Украдене щастя»; доповнюють експозицію статті періодичної преси: ілюстрований літературно-наукове письмо для родин «Зоря» (1893), газета «Каменярі» (1912), політичний часопис «Нова Буковина» (1913), газета «Час» (1932) тощо.24 серпня 2021

24 серпня 2021 року колектив Державного архіву Чернівецької області взяв участь у покладанні квітів до Стіни Героїв та урочистому відзначенні Дня Незалежності України на Центральній площі міста.23 серпня 2021

23 серпня 2021 року, в День Державного Прапора України, колектив Державного архіву Чернівецької області взяв участь в урочистій церемонії підняття найбільшого державного прапора на території краю напередодні 30-ї річниці Незалежності України.23 серпня 2021

21 серпня 2021 року cпівробітники Державного архіву Чернівецької області з нагоди Дня Державного Прапора України і Дня Незалежності України здійснили виїзд у с. Валя Кузьмина Чернівецької області до меморіалу-некрополю, де поховано багато буковинців, загиблих у Першій світовій війні.20 серпня 2021

18 серпня 2021 року до Державного архіву Чернівецької області надійшло унікальне відео про перші кроки становлення української державності на Буковині, яке було надано активним учасником тих подій Борисом Баглеєм. На цьому відео відобразились події 3 листопада 1990 року, коли на вежі Чернівецького державного університету було піднято синьо-жовтий прапор. До вашої уваги найяскравіші моменти цього визначного для Буковини дня.20 серпня 2021

Напередодні святкування з нагоди Дня Державного Прапора України та 30-ї річниці Незалежності України Державний архів Чернівецької області публікує тематичні світлини, на яких відображено тогочасні суспільно-політичні події та настрої населення на території краю.

На фото зафіксовані церемонії прийняття присяги на вірність Україні військовими Чернівецького гарнізону, пікет обкому партії, реєстрацію громадян Української Народної Республіки та зняття пам’ятника Володимиру Леніну.


Можна ознайомитися за посиланням.


20 серпня 2021

19 серпня 2021 року головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області, Житарюк Анжелою Миколаївною, було проведено контрольне перевіряння стану ведення діловодства та забезпечення збереження архівних документів Чернівецького науково-дослідного центру продуктивності агропромислового комплексу. Надано методичну та практичну допомогу у поновленні індивідуальної інструкції з діловодства, зведеної номенклатури справ, положень про експертну комісію та архівний підрозділ, формуванні та упорядкуванні архівних документів відповідно до Правил роботи архівних установ.


20 серпня 2021

17-18 серпня 2021 року головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області Гречко Світланою Леонідівною, було проведено комплексне перевіряння стану ведення діловодства та забезпечення збереження архівних документів у Чернівецькому відділі комплексного проектування державного підприємства українського державного інституту з проектування об’єктів дорожнього господарства «УКРДІПРОДОР». Під час проведення перевірки було надано методичну та практичну допомогу з питань науково-технічного опрацювання документів відповідно до Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (Київ, 2015 р.)


13 серпня 2021

15 серпня в Україні відзначається День археолога. З нагоди цієї дати, рубрику «Електронний архів» поповнено світлинами з археологічних експедицій, що проводилися на території Чернівецької області.


Одними з найдавніших археологічних пам’яток Буковини є група стоянок доби каменю Молодове на правому березі Дністра; унікальне поселення пізньоримського часу з рештками скловиробництва Комарів; слов’янські поселення Кодин і Ревне, де знайдено житлові і господарські споруди, знаряддя праці і прикраси. Не менш визначними є знахідки з літописного Василева на Дністрі.

Публікуємо світлини з колекції Державного архіву Чернівецької області експедицій, організованих Інститутом археології АН УРСР та Ленінградським Державним Ермітажом, яка проводила розкопки на місці майбутнього Дністровського водосховища.

Колектив архіву вітає археологів з професійним святом, бажає міцного здоров’я, наснаги та нових цікавих відкриттів для примноження культурної спадщини України!


Можна ознайомитися за посиланням.


11 серпня 2021

На виконання доручення Державної архівної служби України Державний архів Чернівецької області продовжує роботу щодо формування архівної колекції подій про спалах, перебіг, боротьбу з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19. Мета проекту – документування та відображення подій, що відбуваються в нашому регіоні.


Пропонуємо усім бажаючим, які володіють документальними, фото-, відео та іншими матеріалами, які відображають перебіг подій, пов’язаних з поширенням та перебігом пандемії, долучитися до спільного проекту та надати матеріали для поповнення архівної колекції.


Державний архів Чернівецької області закликає відповідні державні органи та органи місцевого самоврядування, медичні заклади, науковців, громадськість, всіх небайдужих, підтримати зазначену ініціативу та сприяти у формуванні даної архівної колекції.


Дану інформацію просимо надіслати на електронну адресу archive_cv@arch.gov.ua та в паперовому варіанті (телефон для довідок 533214).

9 серпня 2021

До уваги начальників архівних відділів районних державних адміністрацій, архівних відділів міських рад, архівних підрозділів державних органів, установ, підприємств та організацій


Чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Чернівецької області буде проведено 12 серпня 2021 року. Документи для подачі на розгляд ЕПК Державного архіву Чернівецької області приймаються до 10 серпня 2021 року включно. Подані документи мають бути оформлені відповідно до усіх вимог до складання даних документів. Документи, які не оформлені відповідним чином, до розгляду прийматися не будуть.

6 серпня 2021

«Довідковий апарат» поповнено новими матеріалами


Державний архів Чернівецької області продовжує оприлюднення оцифрованих описів на офіційному веб-сайті. Рубрику «Довідковий апарат» доповнено новими описами, зокрема, оцифровані описи дорадянського фонду Ф-15 (оп.3-8).


5 серпня 2021

Україна - шлях у майбутнє!

День Незалежності України – головне державне свято, що відзначається щороку 24 серпня на честь прийняття Верховною Радою УРСР Акту проголошення незалежності України.

На позачерговій сесії Верховної Ради республіки за акт проголосувала абсолютна більшість депутатів. УРСР перестала існувати. На геополітичній карті світу постала нова самостійна держава – Україна.

Це означало, що українська держава має свою неподільну й недоторканну територію, на якій діють виключно Конституція і закони України. Вона сама здійснює захист і охорону своєї державності, гарантує всім своїм громадянам права і свободи, виключно сама розпоряджається своїми природними багатствами, самостійно веде свою економіку, має свою валютно-фінансову систему і грошову одиницю, сама проводить міжнародну політику і встановлює рівноправні відносини з сусідами, сама розвиває науку, освіту, культуру.

Україна стала незалежною державою, яку в цьому статусі в досить короткий термін визнало світове співтовариство. Повну державну незалежність Україна здобула після проведення загальнонаціонального референдуму 1 грудня 1991 року, коли за її незалежність висловились 90% громадян. Схваливши на всеукраїнському референдумі Акт проголошення незалежності України, народ надав цьому документові реальної сили та започаткував новий етап розвитку історії нашої держави.

Цього року українці святкують 30 років незалежності своєї країни, упродовж яких вони відстоювали своє право бути вільними. І сьогодні триває боротьба за свободу, за ідентичність та територіальну цілісність держави. Українські захисники відстоюють незалежність ціною власного життя.

Державний архів Чернівецької області продовжує публікацію архівних документів до всеукраїнського освітньо-культурного марафону #Наша_незалежність #Марафон_30, що має на меті забезпечити поширення історичних фактів та матеріалів, які відіграли значну роль у становленні незалежності України. Ознайомитися можна за посиланням.30 липня 2021

1 серпня 2021 року с. Михайлівка (до 1947 року Мигучани) Глибоцької територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області святкуватиме 555-ту річницю від дня першої письмової згадки, яка зафіксована у молдавській грамоті Стефана III Великого від 1466 року. До цієї дати Державний архів Чернівецької області завершив оцифрування та оприлюднює документи примарії Мигучан за 1941-1944 рр., які висвітлюють соціально-економічний розвиток комуни у вказаний період. Ознайомитися за посиланням.

Також керівником Державного архіву Чернівецької області Миколою Рубанцем віднайдено зображення герба комуни Мигучан, яка зафіксована на печатці 40-х рр. ХХ ст. Основою герба виступає старий французький щит, загострений донизу. Олень, як головна геральдична фігура, символізує шляхетство, а смерека у підніжжі герба є уособленням вічного життя.

Державний архів Чернівецької області вітає жителів села Михайлівка з прийдешнім святом і бажає подальшого розвитку та процвітання!
30 липня 2021

До відома начальників архівних відділів райдержадміністрації, міських рад, завідувачів трудових архівів

Державна архівна служба повідомляє, що Центральною виборчою комісією затверджено постанову від 23.07.2021 №276 "Про Порядок передачі окружними комісіями з всеукраїнського референдуму документації з всеукраїнського референдуму та іншої документації на зберігання до архівних установ", погоджену Головою Укрдержархіву:


https://ips.ligazakon.net/document/view/W210272?from=legislation


Типову номенклатуру справ окружної комісії з всеукраїнського референдуму схвалено Центральною експертно-перевірною комісією Укрдержархіву (протокол засідання від 16.07.2021 №4)

30 липня 2021

28 липня 2021 року було проведено чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Чернівецької області. На засіданні було розглянуто: 12 номенклатурних справ, 13 інструкцій з діловодства, описи справ постійного терміну зберігання - 2220 од., описи справ з кадрових питань - 2391 од.зб., 10 положеннь про експертну комісію та 7 положеннь про архівний підрозділ.

26 липня 2021

«Довідковий апарат» поповнено новими матеріалами


Державний архів Чернівецької області продовжує оприлюднення оцифрованих описів на офіційному веб-сайті. Рубрику «Довідковий апарат» доповнено новими описами, зокрема, оцифровані описи дорадянського фонду Ф-15 (оп.1,т.4-9).


20 липня 2021

19 липня 2021 року фонди бібліотеки Державного архіву Чернівецької області поповнено новими надходженнями.


Читачі можуть ознайомитися з книгами: «Драма румунів Чернівецької області: розстріли, депортація, голод в 1940-1941, 1944-1947», «Біла Криниця. Голгофа народу» (серія «Буковинські долі»), «Сила долі. Вікно, через яке дивлюся у небо. Культурні діалоги з буковинцями», а також останнім номером журналу «Голос Буковини».

Вказана література передана архіву особисто почесним академіком Академії Румунії, виконавчим директором видавництва «Alexandru cel Bun» (Олександр Добрий), головним редактором румуномовного історичного і літературного журналу «Glasul Bucovinei» (Голос Буковини) – Александриною Чернов.20 липня 2021

До уваги начальників архівних відділів районних державних адміністрацій, архівних відділів міських рад, архівних підрозділів державних органів, установ, підприємств та організацій


Чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Чернівецької області буде проведено 28 липня 2021 року. Документи для подачі на розгляд ЕПК Державного архіву Чернівецької області приймаються до 26 липня 2021 року включно. Подані документи мають бути оформлені відповідно до усіх вимог до складання даних документів. Документи, які не оформлені відповідним чином, до розгляду прийматися не будуть.

16 липня 2021

15 липня 2021 року проведене чергове засідання колегії Державного архіву Чернівецької області під головуванням Миколи РУБАНЦЯ, в.о. Генерального директора-головного зберігача фондів Держархіву.


У роботі колегії взяли участь начальники архівних відділів районних державних адміністрацій і міських рад та працівники структурних підрозділів ДАЧО. Під час роботи колегії було обговорено підсумки роботи Державного архіву Чернівецької області, архівних відділів райдержадміністрацій та міських рад за І півріччя 2021 року.

На засіданні колегії були розглянуті питання про підсумки роботи ЕПК в Держархіві за І півріччя 2021 року, стан роботи з персоналом в ДАЧО та архівних установах Чернівецької області, проаналізований стан роботи зі зверненнями громадян та організація особистого прийому у архіві за січень-червень 2021 року. Окрему увагу було зосереджено на питанні про стан підготовки ІІ тому Путівника Держархіву області.13 липня 2021

Рубрику «Електронний архів» поповнено новими світлинами радянського періоду.


Серед надзвичайних ситуацій природного походження на території України часто трапляються такі небезпечні гідрологічні явища як повені та паводки. Ці явища є особливо характерними для нашого регіону враховуючи його географічне положення та кліматичні умови.

Державним архівом Чернівецької області оприлюднено знімки 30-річної давності про повінь 1991 року, яка призвела до значних руйнувань та збитків. Наслідки катастрофи можна побачити на тогочасних світлинах відзнятих у місті Кіцмань.


Можна ознайомитися за посиланням.


8 липня 2021

Рубрику «Електронний архів» поповнено новими світлинами радянського періоду.


Фотокореспондентами відображено вступ 28 червня 1940 року Червоної Армії на територію Бессарабії та Північної Буковини. Незважаючи, що знімки виконані для потреб радянської пропаганди, вони будуть цікавими для науковців та дослідників і сьогодні.


Можна ознайомитися за посиланням.


7 липня 2021

З 07 липня 2021 року на офіційному веб-сайті Державного архіву Чернівецької області в рубриці «Документальні виставки онлайн» Вашій увазі пропонується тематична документальна виставка, присвячена

80-тим роковинам Голокосту на Буковині


В експозиції використано копії наступних документів: про прийняття 30 червня 1941 року державною радою Буковини «Нового Режиму для Євреїв», повідомлення квестури поліції м. Чернівці про наказ генерала Іона Антонеску щодо заборони пересування євреїв по території Румунії без відповідного дозволу дирекції поліції, інформація щодо утворення 11 жовтня 1941 року в м. Чернівці тимчасового гетто для примусового утримання осіб єврейської національності, листи євреїв з таборів примусового утримання в Трансністрії до своїх рідних на Буковині, таємна інформація регіонального інспекторату поліції м. Чернівці щодо д-ра Залозецького, який під приводом надання медичних консультацій, збирав листи, гроші та ліки від місцевих євреїв і відправляв їх у гетто, доповідна записка поліції служби безпеки (сігуранци) про пропозиції Центрального Комітету Оборони від імені румунських патріотів, які виступають проти режиму, що застосовується до євреїв в країні, спогади колишніх в’язнів концтаборів, зібрані товариством єврейської культури ім. Е.Штейнбарга, Асоціацією в’язнів фашистських гетто і концтаборів та Державним архівом Чернівецької області тощо.


7 липня 2021

06 липня 2021 року головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області Житарюк Анжелою Миколаївною було проведено контрольне перевіряння стану ведення діловодства та забезпечення збереження архівних документів Державного вищого навчального закладу «Чернівецький політехнічний коледж», надано методичну та практичну допомогу у поновленні індивідуальної інструкції з діловодства; формуванні та упорядкуванні архівних документів відповідно до Правил роботи архівних установ.

6 липня 2021

Нещодавно провідному архівісту Державного архіву Чернівецької області, Волощуку Сергію Володимировичу, присвоєно звання «Почесний донор України».

Колектив Держархіву вітає Сергія Володимировича з таким почесним званням та висловлює вдячність за небайдужість та активну громадянську позицію. Многая Вам літ!

Відповідно до статистики Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожній третій людині на Землі хоча б раз у житті потрібне переливання крові.


5 липня 2021

05 липня 2021 року в.о. начальника відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області Гречко Світланою Леонідівною, було проведено контрольне перевіряння стану діловодства Чернівецької філії державного підприємства «Державного науково-дослідного та проектно-вишукувального інституту «НДІпроектреконструкція». Під час проведення перевірки було надано методичну та практичну допомогу з питань науково-технічного опрацювання документів відповідно до Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (Київ, 2015 р.)


5 липня 2021

01-02 липня 2021 року головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області Житарюк Анжелою Миколаївною було проведено тематичне перевіряння стану забезпечення збереження архівних документів постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу) Головного управління статистики у Чернівецькій області, надано методичну та практичну допомогу у формуванні та упорядкуванні архівних документів відповідно до Правил роботи архівних установ.

2 липня 2021

Пересувна виставка, присвячена проголошенню 30 червня 1941 р. відновлення незалежності Української Держави на Буковині, підготована Державним архівом Чернівецької області та Управлінням Служби безпеки України в Чернівецькій області, з 30 червня і донині експонується в приміщенні Чернівецької обласної державної адміністрації та Чернівецької обласної ради.

Виставка викликала зацікавлення та широкий резонанс серед громадськості краю. З інформацією можна ознайомитися за посиланнями:


https://cv.archives.gov.ua/buk_nezalezhnist.html


https://bukoda.gov.ua/news/sensacijna-istorichna-znahidka-na-bukovini-80-rokiv-tomu-progolosili-ukrayinsku-derzhavu


https://promin.cv.ua/2021/07/02/na-bukovyni-u-1941-rotsi-proholosyly-ukrainsku-derzhavu-znaideno-dokument.html


https://www.youtube.com/watch?v=9GHgTpMUh9M


https://pogliad.ua/news/bukovina/u-budinku-z-levami-vidkrili-vistavku-do-80-richchya-progoloshennya-ukrayinskoyi-derzhavi-na-bukovini


30 червня 2021

«Довідковий апарат» поповнено новими матеріалами


Державний архів Чернівецької області продовжує оприлюднення оцифрованих описів на офіційному веб-сайті. Рубрику «Довідковий апарат» доповнено фондами і описами, зокрема, оцифровані дорадянські Ф-4 (оп.1,т.1-2), Ф-5 (оп. 1), Ф-8 (оп.1,1-2), Ф-9 (оп.1-2), Ф-15 (оп.1,т.1-3) та радянські (Ф-2890, оп.1-3) фонди.


29 червня 2021

Увага!


В день 80-х роковин з часу проголошення Української Держави на Буковині, 30 червня 1941 р., пересувна виставка буде експонуватися в приміщенні Чернівецької обласної державної адміністрації та Чернівецької обласної ради.

29 червня 2021

"ПРОГОЛОШЕННЯ 30 ЧЕРВНЯ 1941 Р. ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ НА БУКОВИНІ"


Державний архів Чернівецької області спільно з Управлінням Служби безпеки України в Чернівецькій області підготували виставку до проголошення 30 червня 1941 р. відновлення Української Держави на Буковині.


28 червня 2021 року виставка вперше експонувалася під час проведення урочистостей з нагоди святкування 25-ої річниці Конституції України в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича. Голова Чернівецької обласної державної адміністрації, Сергій Дмитрович Осачук, під час огляду експонованих документів, підкреслив їх значимість для державної історії. Оскільки виставка пересувна, невдовзі планується експонувати її у різних закладах та установах краю.


З виставкою можна ознайомитися он-лайн за посиланням.29 червня 2021

Впродовж І півріччя 2021 р. забезпечується виконання заходів Програми здійснення контролю за станом і рухом документів НАФ на 2020 - 2024 рр.


У І півріччі 2021 року проводилась робота із виконання заходів Програми здійснення контролю за станом і рухом документів НАФ на 2020 – 2024 рр. З початку 2021 року проведено перевіряння наявності та стану документів у 71 фонді дорадянського періоду загальною кількістю 26317 одиниць зберігання документів. Також було перевірено 3 од.зб. унікальних документів. В тому числі, за ІІ квартал 2021 р. перевірено 17044 одиниці зберігання документів в 31 фонді. Позапланово перевірено 1 фонд (Ф.513) – 5 од.зб.

Довідково: Державним архівом Чернівецької області у 2021 році заплановано перевірити 83 фонди дорадянського періоду загальною кількістю 49983 справи.

За результатами перевіряння встановлено, що фізичний стан і умови зберігання документів задовільні, адже постійно ведеться контроль за дотриманням температурно-вологісного режиму в архівних сховищах.

Щодо фізичного стану документів, то 26,5% з усіх перевірених справ потребують оправлення і нових обкладинок, майже 12 % справ – підшивки; 2,6% – ремонту і часткової реставрації.

25 червня 2021

Увага!


У зв’язку з проведенням запланованих робіт по обслуговуванню силових трансформаторів і припиненням електропостачання до комплексу споруд центральних державних архівних установ України, розташованого за адресою м. Київ, вул. Солом’янська, 24, повідомляємо, що у період з 17:00 25.06.2021 до 11:00 27.06.2021 буде призупинено функціонування відомчих інформаційних ресурсів, зокрема електронної пошти в доменній зоні arch.gov.ua, системи електронного документообігу «АСКОД» та вебсервера в доменній зоні archives.gov.ua, що забезпечує доступ до офіційного вебпорталу Державної архівної служби України та низки офіційних вебсайтів архівних установ України.

Просимо вибачення за тимчасові незручності.

25 червня 2021

З 25 червня 2020 року на офіційному веб-сайті Державного архіву Чернівецької області в рубриці «Документальні виставки онлайн», Вашій увазі пропонується тематична документальна виставка:

«Вимір історії часу»: присвяченої 25-й річниці від прийняття Основного Закону України


Основна мета виставки – ознайомити громадськість з документами архівних фондів та періодичних видань науково-довідкової бібліотеки держархіву про історію створення Основного закону України на теренах українських земель.

В експозиції використано копії наступних документів: Конституції гетьмана Пилипа Орлика про права та вольності Війська Запорізького, Конституції Австрії, затвердженої цісарем Фердинандом І, дія якої розповсюджувалась на територію Буковини, Конституції Австрії, згідно якої Буковина отримала статус окремого автономного краю з титулом герцогства, Конституції Румунії, затвердженої королем Каролем ІІ, дія якої розповсюджувалась на територію Буковини та Хотинщини (все в скороченому викладі), та інших нормативно-правових актів, які мали ключове значення для становлення в майбутньому Основного закону України.

Доповнюють експозицію документи Центрального державного історичного архіву України (Київ), Центрального державного архіву вищих органів влади, друковані матеріали преси науково-довідкової бібліотеки архіву та матеріали особового фонду народного депутата СРСР Сандуляка Л. І., які послідовно відтворюють конституційно-творчий процес від прийняття Конституції Пилипа Орлика до сучасності.


23 червня 2021

До уваги начальників архівних відділів районних державних адміністрацій, архівних відділів міських рад, архівних підрозділів державних органів, установ, підприємств та організацій


Чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Чернівецької області буде проведено 25 червня 2021 року. Документи для подачі на розгляд ЕПК Державного архіву Чернівецької області приймаються до 24 червня 2021 року включно. Подані документи мають бути оформлені відповідно до усіх вимог до складання даних документів. Документи, які не оформлені відповідним чином, до розгляду прийматися не будуть.

23 червня 2021

17 червня 2021

16 червня 2021 року головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області Гречко Світланою Леонідівною, було проведено контрольне перевіряння стану діловодства та архівного зберігання документів Товариства з обмеженою відповідальністю проектно-вишукувального інституту «Чернівціагропроект». Під час проведення перевірки було надано методичну та практичну допомогу з питань науково-технічного опрацювання документів відповідно до Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (Київ, 2015 р.)


15 червня 2021

«Електронний архів» поповнено новими документами


Рубрику доповнено документами примарії комуни Мигучени, зокрема, 20 одиницями збереження за 1941-1944 рр. Можна ознайомитись за посиланням.


11 червня 2021

08-09 червня 2021 року головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області Житарюк Анжелою Миколаївною було проведено комплексне перевіряння стану ведення діловодства та забезпечення збереження архівних документів та звірки наявності та стану справ постійного зберігання акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЧЕРНІВЦІГАЗ», надано методичну та практичну допомогу у формуванні та упорядкуванні архівних документів відповідно до Правил роботи архівних установ.

9 червня 2021

Шановні працівники архівних установ!

Державний архів Чернівецької області вітає Вас з Міжнародним днем архівів!

9 червня 1948 р. за ініціативи ЮНЕСКО було створено Міжнародну раду архівів – представницьку організацію, яка об’єднує архіви та архівістів усього світу. Рішення про святкування Міжнародного дня архівів було прийняте на Генеральній асамблеї Міжнародної ради архівів 2007 р. у м. Квебек (Канада).

Бажаємо Вам натхнення, сил і наснаги у розвитку архівної справи України, адже саме Ваша клопітка праця зміцнює зв’язок минулих і прийдешніх поколінь!8 червня 2021

Сьогодні Державним архівом Чернівецької області було прийнято на державне зберігання книги реєстрації актів цивільного стану (метричні книги) по Глибоцькому району Чернівецької області за 1903-1944 роки в кількості 21 (двадцять одна) книга. Ці книги буде долучено до фонду №1245 і незабаром вони стануть доступні для істориків, науковців та дослідників генеалогії.

4 червня 2021

«Електронний архів» поповнено новими матеріалами


Рубрику доповнено примарією комуни Мигучени, зокрема, 30 одиницями збереження за 1939-1942 рр. Можна ознайомитись за посиланням.


3 червня 2021

У Державному архіві Чернівецької області віднайдено унікальні матеріали, які свідчать про проголошення української державності на Буковині ще 80 років тому.


Цей факт підтверджується румунськими та радянськими джерелами.

Згідно матеріалів румунського інспекторату поліції 30 червня 1941 року одним із керівників крайового проводу ОУН Мирославом Кіндзірським на Буковині було проголошено Незалежність.

Проголошення викликало широкий резонанс і отримало підтримку українського населення краю. Під проводом ОУН у ряді населених пунктів регіону було організовано масові збори, створено українські владні структури, поліцію. З громадських споруд знято радянські прапори та піднято національні синьо-жовті стяги.

Перебування влади в українських руках тривало недовго – до приходу німецько-румунських військ.

Румунські джерела тогочасні події характеризують так: «Період часу, про який йдеться, був дуже тривожним, настільки хаотичний, що важко його охарактеризувати. Це свого роду дезорієнтація, соціальне заворушення, невпевненість людей. Війна так сильно потрясла Буковину, точніше громадську думку, що в ті моменти не могло бути й мови про тактику або ясну і визначену політичну лінію, тим більше, що Німеччина не зайняла чітку позицію щодо українського питання».

Спеціалісти архіву продовжують вивчення документів і пошук матеріалів, які зможуть доповнити і об’єктивно висвітлити досі маловідому сторінку з історії Буковини.в.о. генерального директора
– головного зберігача фондів Рубанець М. В.


1 червня 2021

1 червня 2021 року фонди бібліотеки Державного архіву Чернівецької області поповнилися книгами, переданими особисто доктором історичних наук, професором Нестором Степановичем Мизаком.

Монографія «Нарис історії УГКЦ на Буковині» - масштабне дослідження понад двохсотлітньої історії розвитку греко-католицької спільноти на Буковині в межах сучасних України та Румунії, результат досліджень Нестора Мизака та кандидата історичних наук Андрія Яремчука.

«За Христову віру: очікуючи другого приходу Христа», написана Нестором Мизаком, кандидатом історичних наук Віктором Боднарем та кандидатом філософських наук Іваном Чернушкою, є першою спробою систематизувати історію Церкви адвентистів сьомого дня Чернівецької області під час гонінь радянським режимом.

У документальній оповіді «Доля коломийського адвоката», автор науково-краєзнавчих розвідок, Богдан Волошинський, розповідає про життєвий шлях і діяльність свого відомого дідуся, доктора права і мецената Олекси Коссака.28 травня 2021

19-20 травня 2021 року начальником відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області Головатим Андрієм Васильовичем та головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області Гречко Світланою Леонідівною, було проведено тематичне перевіряння стану діловодства та архівного зберігання документів Департаменту освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації. Під час проведення перевірки було надано методичну та практичну допомогу з питань науково-технічного опрацювання документів відповідно до Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (Київ, 2015 р.)27 травня 2021

«Електронний архів» поповнено новими матеріалами


Рубрику доповнено примарією комуни Мигучени, зокрема, 20 одиницями збереження за 1935-1939 рр. Можна ознайомитись за посиланням.


26 травня 2021

26 травня радянські фонди «Електронного архіву» ДАЧО поповнилися новою рубрикою – «Фотоматеріали». Оприлюднено світлини першої (1951) і сьомої (1957) Чернівецьких сільськогосподарських виставок. Жителям краю буде цікаво побачити як організовувалися ці заходи радянською владою, що експонувалося та чим був представлений кожен район нашої області.


26 травня 2021

25 травня 2021 року працівниками відділу формування НАФ та діловодства передано на державне зберігання у Державний архів Чернівецької області документи Чернівецької обласної територіальної виборчої комісії з виборів депутатів Чернівецької обласної ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі за 2020 рік в кількості 46 справ.

24 травня 2021

22.05.2021 в окремих засобах масової інформації, зокрема в газеті «Час», з’явилося повідомлення про проведення правоохоронцями обшуків у Державному архіві Чернівецької області.


ДАЧО повідомляє, що вказана інформація не відповідає дійсності.


24 травня 2021

«Електронний архів» поповнено новими матеріалами


Рубрику доповнено примарією комуни Мигучени, зокрема, 20 одиницями збереження за 1932-1935 рр. Можна ознайомитись за посиланням.


20 травня 2021

Державний архів Чернівецької області долучився до святкування ювілейного 15-го Всесвітнього дня вишиванки. Це свято зародилося у Чернівцях, а сьогодні відзначається по всій Україні та за її межами, і покликане зберегти пам’ять про етнічну культуру українців. Воно має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість. З повагою до національного надбання українського народу, працівники архіву підтримали акцію з популяризації вишиванок.


19 травня 2021

На офіційному сайті Державного архіву Чернівецької області в рамках оцифрування архівних інформаційних ресурсів з’явилася нова рубрика – «Електронний архів».

Почалося оприлюднення дорадянських фондів, а саме примарії комуни Мигучени (Ф.90) за 1918-1940 рр. в кількості 20 одиниць збереження. З документами можна ознайомитися за посиланням.

Рубрика буде регулярно поповнюватися новими документами для забезпечення інформаційних потреб суспільства.


18 травня 2021

Державний архів Чернівецької області продовжує наповнювати базу даних «Український мартиролог ХХ ст.» матеріалами про репресованих осіб

За ініціативи Державної архівної служби України активізувалася робота з наповнення бази даних «Український мартиролог ХХ ст.», який є підсумком роботи державних архівів, започаткованої ще 1989 р., що пожвавилася після прийняття Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні» (1991), коли почали складатися регіональні та тематичні бази даних на репресованих.

База даних «Український мартиролог ХХ ст.» містить стислу інформацію про жертв політичних репресій 1920-1950-х років: фотопортрет або кілька фотографій (за наявністю), ім'я жертви та коротка характеристика роду занять, дати життя, відомості щодо реабілітації, посилання на архів, де зберігаються архівно-слідчі справи та інші дотичні матеріали. Це насамперед центральні державні архіви та державні архіви областей, а також галузеві державні архіви Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України.

Згаданий пошуково-інформаційний проект заявлений у Міжнародній раді архівів як інтегральна частина великого міжнародного проекту ЮНЕСКО із створення електронної енциклопедії «Порушення прав людини: міжнародний довідник архівних джерел», започаткованого 2004 р.

З урахуванням останніх надходжень документів державних архівів областей, опрацьованих Центральним державним електронним архівом України, станом на 30 квітня 2021 року у зазначеній базі даних доступна інформація про 67925 жертв політичних репресій в Україні, в тому числі про 1112 репресованих осіб Чернівецької області. Робота з наповнення бази даних продовжується.

Ознайомитися з даними можна за посиланням.


18 травня 2021

До уваги начальників архівних відділів районних державних адміністрацій, архівних відділів міських рад, архівних підрозділів державних органів, установ, підприємств та організацій


Чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Чернівецької області буде проведено 25 травня 2021 року. Документи для подачі на розгляд ЕПК Державного архіву Чернівецької області приймаються до 21 травня 2021 року включно. Подані документи мають бути оформлені відповідно до усіх вимог до складання даних документів. Документи, які не оформлені відповідним чином, до розгляду прийматися не будуть.

17 травня 2021

12-13 травня 2021 року, Головатим Андрієм Васильовичем, начальником відділу формування НАФ та діловодства, Реюс Тетяною Олексіївною, головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області, було проведено комплексне перевіряння забезпечення збереження архівних документів Департаменту соціального захисту населення Чернівецької облдержадміністрації, надано методичну та практичну допомогу у формуванні та упорядкуванні архівних документів відповідно до Правил роботи архівних установ, 2015 р. Крім того, під час проведення перевірки, було здійснено звірку наявності архівних документів, що зберігаються в департаменті.


17 травня 2021

11-12 травня 2021 року головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області Житарюк Анжелою Миколаївною було проведено комплексне перевіряння стану ведення діловодства та забезпечення збереження архівних документів та звірки наявності та стану справ постійного зберігання Головного управління Державної казначейської служби у Чернівецькій області, надано методичну та практичну допомогу у формуванні та упорядкуванні архівних документів відповідно до Правил роботи архівних установ.

11 травня 2021

11 травня 2021 року між офіційним представником FamilySearchInternational (США) в Україні Олександром Січкаренко та Головою Державної архівної служби України Анатолієм Хромовим, заступником Голови Державної архівної служби України Ларисою Левченко і в.о. Генерального директора-головного зберігача фондів Державного архіву Чернівецької області Миколи Рубанця підписано договір про співробітництво в рамках якого планується здійснити оцифрування документів Національного архівного фонду України генеалогічного характеру для створення цифрового фонду користування на ці документи.

Підписання Договору відбулося у рамках виконання положень Меморандуму про співробітництво між Державною архівною службою України та FamilySearchInternational (США), укладеного 02 червня 2020 року.6 травня 2021

Державний архів Чернівецької області поповнився новими документами Національного архівного фонду. На початку травня 2021 року прийнято на державне зберігання документи Чернівецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за 1994-2020 роки. Діяльність цієї установи відіграє важливу роль у житті краю. Дані документи після їхнього обліку та долучення до фонду №2969 стануть доступними для дослідників, науковців та всіх, хто цікавиться даною тематикою.


5 травня 2021

З 05 травня 2021 року на офіційному веб-сайті держархіву в рубриці «Документальні виставки онлайн» Вашій увазі пропонується оновлена новими матеріалами тематична документальна виставка:

«185 років від дня народження буковинського письменника і композитора Сидора Воробкевича»


В експозиції використано копії документів та матеріалів науково-довідкової бібліотеки архіву: біографія Ізидора Воробкевича, написана Осипом Маковеєм та опублікована в місячнику для просвіти народу «Читальня» у 1911 році; вірші поета «Збудилась Русь», «Наш світ великий» тощо.


30 квітня 2021

З 30 квітня 2021 року на офіційному веб-сайті Державного архіву Чернівецької області в рубриці «Документальні виставки онлайн», Вашій увазі пропонується тематична документальна виставка:

«ВЕЛИКДЕНЬ НА БУКОВИНІ»


28 квітня 2021

«Довідковий апарат» поповнено новими матеріалами


Державний архів Чернівецької області продовжує оприлюднення оцифрованих описів на офіційному веб-сайті. Рубрику «Довідковий апарат» доповнено фондами і описами радянського періоду, зокрема, оцифровані Ф-1 (оп.1,4,5), Ф-683 (оп. 1-3, 2сч-4сч), Ф-684 (оп.1), Ф-686 (оп.1-5), Ф-695 (оп.1,2). Можна ознайомитись за посиланням.


27 квітня 2021

У рубриці «Корисні посилання» розміщено посилання на архів української періодики «LIBRARIA».


«LIBRARIA» – це проект, який здійснює оцифрування української періодики і систематизує її у тематичні колекції, серед яких: щоденні регіональні газети ХІХ – початку ХХ ст.; міжвоєнна преса Галичини та Волині; радянські газети 1920-х років; пропагандистська преса окупованих українських територій 1941-1944 рр.; періодика таборів для переміщених осіб та преса української еміграції; українська академічна періодика та ін. Наразі оцифровано понад 400 видань українською, польською, німецькою, румунською, їдиш, кримсько-татарською та російською мовами, що видавалися у різних регіонах України та поза її межами від початку ХІХ – до 50-х років ХХ ст.


26 квітня 2021

З 26 квітня 2021 року на офіційному веб-сайті держархіву в рубриці «Документальні виставки онлайн» Вашій увазі пропонується тематична документальна виставка:

«Чорнобильська катастрофа – у документах Державного архіву Чернівецької області»


В експозиції використано копії документів та матеріалів науково-довідкової бібліотеки архіву: інформаційне повідомлення секретаря обкому Компартії України Н. Нівалова про реакцію румунських прикордонників та інших громадян Соціалістичної Республіки Румунії щодо аварії на Чорнобильській АЕС; постанови бюро Чернівецького обкому Компартії України та виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів «Про ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про представлення до нагородження орденами і медалями СРСР групи працівників, що брали участь в будівництві житлових будинків у Київській області» для евакуйованого населення з зони Чорнобильської АЕС, «Про надання допомоги на посилене харчування дітей, які перенесли хімічне захворювання та захворювання, пов’язані з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС»; рішення виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 15.05.91 «Про хід виконання рішення облвиконкому № 116 від 20.06.1990 «Про заходи по проведенню обстеження та покращення екологічного стану на території Кіцманського та Заставнівського районів»; протест голів сільських рад Кіцманського та Заставнівського районів Чернівецької області проти перегляду статусу населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; з документами Чернівецького обкому Компартії України (в тому числі розсекречені справи), Чернівецької обласної ради, Чернівецької обласної державної адміністрації щодо працевлаштування евакуйованого населення із небезпечної зони, результатів розслідування причин аварії, проведеної в області роботи у зв'язку з ліквідацією наслідків аварії тощо.


23 квітня 2021

20-21 квітня 2021 року головним спеціалістом відділу формування НАФ та діловодства Державного архіву Чернівецької області, Житарюк Анжелою Миколаївною, було проведене контрольне перевіряння забезпеченння збереження архівних документів Управління агропромислового розвитку Чернівецької облдержадміністрації, надано методичну та практичну допомогу у формуванні та упорядкуванні архівних документів відповідно до Правил роботи архівних установ, 2015 р. Крім того, головним спеціалістом здійснено експертизу цінності 437 справ постійного зберігання, з кадрових питань (особового складу) та тимчасового строку зберігання.

22 квітня 2021

Рубрика «З життя архіву» доповнена новим розділом та відеоматеріалом про Архівний відділ Чернівецької міської ради.

Архівний відділ був утворений у 1944 році і до сьогоднішнього дня забезпечує реалізацію державної політики у сфері архівної справи і діловодства на території міста.

З плином часу всі архівосховища були перенавантажені і архів почав припиняти прийом документів на зберігання. Начальник відділу, Тетяна Іващенко, ініціювала побудову нового приміщення. Залучившись підтримкою тодішнього міського голови, Миколи Федорука, вона зуміла переконати депутатів Чернівецької міської ради у необхідності цього. І хоча будівництво затягнулося на 7 років, приміщення Архівного відділу Чернівецької міської ради були побудовані та обладнані за сучасними технологіями. В архівосховищах встановлені пересувні мобільні архіватори, які дозволили збільшити прийом документів удвічі.

На даний час це 4 поверхова будівля, загальною площею – 464 кв.м. У 9 архівосховищах зберігається 197 фондів у кількості 62 992 справи. Розміщено 7 робочих кімнат, читальний зал на 16 місць. Встановлена автоматична установка газового пожежогасіння та охоронна сигналізація. Працівники архіву забезпечені комп’ютерною та копіювальною технікою.

Сьогодні, Архівний відділ Чернівецької міської ради – це цінний комплекс документів, сформований і збережений зусиллями кількох поколінь архівних працівників, що відображають історію і розвиток міста.21 квітня 2021

До уваги начальників архівних відділів районних державних адміністрацій, архівних відділів міських рад, архівних підрозділів державних органів, установ, підприємств та організацій


Чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Чернівецької області буде проведено 27 квітня 2021 року. Документи для подачі на розгляд ЕПК Державного архіву Чернівецької області приймаються до 23 квітня 2021 року включно. Подані документи мають бути оформлені відповідно до усіх вимог до складання даних документів. Документи, які не оформлені відповідним чином, до розгляду прийматися не будуть.

20 квітня 2021

Сьогодні Державним архівом Чернівецької області було прийнято на державне зберігання книги актів цивільного стану (метричні книги) про народження, шлюб та смерть по м. Чернівці за 1889-1944 роки. Дані справи будуть обліковані та долучені до Ф.1245 і стануть доступними для істориків, наукових працівників, дослідників родоводу та всіх, хто цікавиться генеалогією та історією родоводу.


19 квітня 2021

«Довідковий апарат» поповнено новими матеріалами


Державний архів Чернівецької області продовжує оприлюднення оцифрованих описів на офіційному веб-сайті. Рубрику «Довідковий апарат» доповнено фондами і описами радянського періоду, зокрема, оцифровані П-39 (оп.1-3) та П-40 (оп.1-3). Можна ознайомитись за посиланням.


14 квітня 2021

З метою покращення процесу оцифровування архівних документів, Державний архів Чернівецької області придбав безконтактний сканер Fujitsu SV600, який дозволяє швидко сканувати справи, не пошкоджуючи їх випромінюванням. Основною перевагою цієї моделі є можливість роботи не тільки з документами на окремих аркушах паперу, але і з об’ємними книгами або підшивками. Новий сканер значно прискорить процес оцифровування та формування електронних баз архівних документів і дозволить зберегти цінні документи у належному стані.


13 квітня 2021

Сьогодні 13.04.2021р., Головатим Андрієм Васильовичем, начальником відділу формування Національного архівного фонду та діловодства була надана методична допомога працівникам відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області щодо формування описів справ книг державної реєстрації актів цивільного стану за 1944-1945 роки, які мають бути передані до Державного архіву Чернівецької області на зберігання. Також був проведений огляд стану книг та надані рекомендації щодо їх формування та оформлення.


12 квітня 2021

«Довідковий апарат» поповнено новими матеріалами


Державний архів Чернівецької області продовжує оприлюднення оцифрованих описів на офіційному веб-сайті. Рубрику «Довідковий апарат» доповнено фондами і описами радянського періоду, зокрема, оцифровані П-37 (оп.1-27) та П-38 (оп.1-18). Можна ознайомитись за посиланням.


9 квітня 2021

07 квітня 2021 року головний спеціаліст відділу формування НАФ та діловодства Держархіву області, Реюс Тетяна Олексіївна, надала методичну та практичну допомогу Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації у формуванні та упорядкуванні архівних документів відповідно до правил роботи архівних установ. Крім того, головний спеціаліст ознайомилась зі станом збереження справ, якістю упорядкування документів структурними підрозділами Департаменту.


7 квітня 2021

«Довідковий апарат» поповнено новими матеріалами


Державний архів Чернівецької області продовжує оприлюднення оцифрованих описів на офіційному веб-сайті. Рубрику «Довідковий апарат» доповнено фондами і описами радянського періоду, зокрема, оцифровані П-7 (оп.1-9) та П-22 (оп.1, 3-8, 10-12). Можна ознайомитись за посиланням.


6 квітня 2021

У І кварталі 2021 р. забезпечується виконання заходів Програми здійснення контролю за станом і рухом документів НАФ на 2020 - 2024 рр.


З початку 2021 року проведено перевіряння наявності та стану документів у 40 фондах дорадянського періоду загальною кількістю 9273 одиниці зберігання документів. Також було перевірено 3 од.зб. унікальних документів.

Довідково: Державним архівом Чернівецької області у 2021 році заплановано перевірити 83 фонди дорадянського періоду загальною кількістю 49983 справи.

За результатами перевіряння встановлено, що фізичний стан і умови зберігання документів задовільні, адже постійно ведеться контроль за дотриманням температурно-вологісного режиму в архівних сховищах.

Щодо фізичного стану документів, то 19,5% з усіх перевірених справ потребують оправлення і нових обкладинок, майже 9 % справ – підшивки; 0,7% –ремонту і часткової реставрації.


2 квітня 2021

З нагоди сторіччя з дня народження відомого літературознавця Олекси Романця (1921-2006) архів пропонує ознайомитися із ще одним поглядом на його життя та діяльність:

«Олекса Романець: переосмислюючи минуле!»


У 1938 році за рішенням радянської «трійки» НКВС батька О.Романця Стратона арештували й розстріляли без доведення вини в суді. Приводом для розстрілу було те, що він видавав людям за трудодень більше належної норми зерна (по 10 кг). Цього ж року Олексу, як сина «ворога народу», виключили із комсомолу. Надалі ця стигма часто позначалася на його життєвому шляху. Мабуть, тому в 1955 р. в анкеті для займання посади в Чернівецькому державному університеті, надаючи інформацію про свого батька у графі «чем занимаются и где находяться в настоящее время», він напише «не знаю». Це було типовою поведінкою для життєвої стратегії людей в тоталітарній системі, адже потрібно було дбати про власну безпеку та безпеку сім’ї.

Більша частина життя О.Романця минула в Чернівцях. Тут, працюючи викладачем в ЧДУ, журналістом, науковим співробітником у відділі Інституту історії АН УРСР, він напише більше 600 праць. Його дослідження, присвячені літературному процесові на Буковині, увійшли до відомих праць у співавторстві: «Літературна Буковина» (1966), «Північна Буковина: її минуле і сучасне» (1969), «Нариси з історії Північної Буковини» (1980). У результаті клопіткої праці постало його дослідження «Джерела братерства. Богдан П.Хашдеу» (1971). За цю монографію у 1972 р. О.Романцю присвоїли звання кандидата філологічних наук.

Продовжуючи дослідження молдавсько-українських відносин та «культурних взаємозапозичень»,О.Романець був співавтором праці «Очерки молдавско-русско-украинских литературных связей» (Кишинів, 1978). У 1982 р. автори цього дослідження були відзначені премією президії Академії наук Молдавської РСР.

Як українського громадського діяча його характеризує лист на захист фестивалю «Червона рута», що відбувся в Чернівцях восени 1989 р. Він виступив проти звинувачень партійних посадовців, які назвали фестиваль «національним шабашем». Натомість вважав, що Чернівці мають стати постійним місцем проведення фестивалю.

У 1996 р.його активну громадянську позицію та вагомий внесок в краєзнавство Буковини відзначили званням «Почесного громадянина м. Чернівці».


1 квітня 2021

ОГОЛОШЕННЯ!


З 01 квітня 2021 року на офіційному веб-сайті держархіву в рубриці «Документальні виставки онлайн» Вашій увазі пропонується тематична документальна виставка:

«Трагічні події 01 квітня 1941 року у Білій Криниці»


Основна мета виставки – ознайомлення громадськості з унікальними архівними документами про криваві події, розгорнуті 80 років тому поблизу села Біла Криниця колишнього Глибоцького району в урочищі «Варниця», де прикордонниками був розстріляний піший хід мешканців прикордоння, котрі намагалися перейти з СРСР до Румунії.

В експозиції використано копії документів та матеріалів науково-довідкової бібліотеки архіву: інформація радянської влади про вивчення політико-морального стану місцевого населення, Постанова бюро Чернівецького обкому КП(б)У від 18 листопада 1940 року «Про факти еміграційного настрою румунського населення в деяких селах прикордонних районів», доповідні записки секретаря Чернівецького обкому КП(б)У Грушецького секретарю ЦК КП(б)У Хрущову Н. С. про випадки нелегального переходу кордону жителями румунської національності з території СРСР до Румунії, доповідь претора Сторожинецької волості Сторожинецького повіту губернатору провінції Буковина щодо трагедії в комуні Финтина Албе (нині с. Біла Криниця) 01 квітня 1941 року, список місцевих жителів убитих у той день радянською владою у Білій Криниці та ідентифікованих у 1943 році, протест прокуратури Чернівецької області до президії Чернівецького обласного суду щодо закриття кримінальних справ відносно місцевих жителів, засуджених за нелегальний перехід кордону тощо.


31 березня 2021

30 березня 2021 року відбулося засідання 2-ї сесії Чернівецької обласної ради VIII скликання, в ході якої було затверджено "Програму розвитку архівної справи в Державному архіві Чернівецької області на 2021-2023 роки". Програма розрахована на 3 роки. Загальний обсяг коштів, передбачений на фінансування Програми 9765,2 тис. грн.

Вже у цьому році заплановано освоїти 5018,4 тис. грн. Згідно Програми буде придбано сучасні технічні засоби для оцифрування документів, переведення замікрофільмованих документів в оцифровані, обладнано читальні зали архіву комп’ютерною технікою з ліцензійними програмами для читання оцифрованих документів, проведено капітальний ремонт даху корпусу архіву по пров. Текстильників, 1, та зреалізовано інші нагальні заходи.

Керівництво Державної архівної служби України та колективдержархіву Чернівецької області висловлюють щиру вдячність депутатському корпусу за надану підтримку для розвитку архівної справи краю.


30 березня 2021

25 березня 2021 року було проведено чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Чернівецької області. На засіданні було розглянуто: 13 номенклатурних справ, 4 інструкції з діловодства, описи справ постійного терміну зберігання - 152 од., описи справ з кадрових питань - 1057 од.зб., 3 положення про експертну комісію та 3 положення про архівний підрозділ.

30 березня 2021

«Довідковий апарат» поповнено новими матеріалами


Державний архів Чернівецької області продовжує оприлюднення оцифрованих описів на офіційному веб-сайті. Рубрику «Довідковий апарат» доповнено фондами і описами радянського періоду, зокрема, оцифровані Р-2462, Р-2755, П-3623 та П-3624. Можна ознайомитись за посиланням.


29 березня 2021

«Довідковий апарат» поповнено новими матеріалами


Державний архів Чернівецької області продовжує оприлюднення оцифрованих описів на офіційному веб-сайті. Рубрику «Довідковий апарат» доповнено фондами і описами радянського періоду, зокрема, оцифровані Р-1140 (оп.1), Р-2030 (оп.1) та Р-2377 (оп.1 (ч.1,2,3), оп. 2). Можна ознайомитись за посиланням.


26 березня 2021

Рубрику «Довідковий апарат» поповнено новими матеріалами


Державний архів Чернівецької області продовжує оприлюднення оцифрованих описів на офіційному веб-сайті. Рубрику «Довідковий апарат» доповнено фондами і описами радянського періоду, зокрема, оцифровані Ф.Р-1 (оп.1,2) та Ф.Р-2 (оп.1). Можна ознайомитись за посиланням.


23 березня 2021

23 березня 2021 року в приміщенні Державного архіву Чернівецької області відбулась робоча нарада між представниками Державного архіву Чернівецької області та Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у Чернівецькій області, за участі їх керівників Миколи Рубанця та Івана Гринюка.

На нараді обговорено питання приймання книг державної реєстрації актів цивільного стану за 1944-1945 роки на державне зберігання, відпрацьовано відповідні графіки, узгоджено та врегульовано низку інших питань. Також окреслено можливості подальшої співпраці між установами в умовах завершення адміністративної реформи.22 березня 2021

У рубриці «Корисні посилання» розміщено посилання на оцифрований науково-практичний журнал «Архіви України».


Журнал «Архіви України» заснований Державною архівною службою України. На онлайн-ресурсі розміщено 365 випусків, включно з часописами «Архівна справа» (1925–1930), «Радянський архів» (1931), «Архів Радянської України» (1932–1933), «Архівознавчий науково-інформаційний збірник» (1937), «Архівознавчий збірник» (1938), «Науково-інформаційний бюлетень Архівного управління МВС УРСР» (1947-1957), «Науково-інформаційний бюлетень Архівного управління УРСР» (1958-1965).

Видання містить критико-бібліографічні матеріали, огляди архівних джерел, матеріали з архівознавства, документознавства, археографії, джерелознавства та інших спеціальних історичних дисциплін, теорії і практики архівної справи в Україні і світі. До друку приймаються статті науковців, працівників архівних установ, докторантів, аспірантів, здобувачів наукового ступеня. З вимогами щодо оформлення і подання статей можна ознайомитися тут.

19 березня 2021

16 березня 2021 року у деяких місцевих засобах масової інформації з’явилася новина про загоряння у Державному архіві Чернівецької області, що у провулку Текстильників 1. Повідомляємо жителів краю, що дана інформація не відповідає дійсності. Також інформуємо, що Державний архів Чернівецької області працює у звичайному режимі.


18 березня 2021

Проведено чергове засідання колегії Державного архіву Чернівецької області під головуванням Миколи РУБАНЦЯ, в.о. Генерального директора-головного зберігача фондів держархіву.


У роботі колегії взяли участь працівники структурних підрозділів державного архіву. Під час роботи колегії було обговорено підсумки роботи Державного архіву Чернівецької області, архівних установ Чернівецької області у 2020 році.

Окрему увагу учасників колегії було зосереджено на пріоритетах та завданнях на 2021 рік та виконання планових показників. Під час засідання обговорено шляхи та можливості активізації роботи структурних підрозділів з надання практичної та методичної допомоги новоутвореним архівним відділам районних державних адміністрацій.

На засіданні колегії також розглянуто питання про роботу експертно-перевірної комісії Державного архіву Чернівецької області у 2020 році, співпрацю із засобами масової інформації, виконання плану заходів Програми здійснення контролю за наявністю, станом і рухом документів НАФ у держархіві Чернівецької області у 2020 році.16 березня 2021

Заступниця голови обласної державної адміністрації Ірина Ісопенко провела робочу нараду з організації функціонування архівних відділів районних державних адміністрацій в Чернівецькій області


16 березня 2021 року заступниця голови обласної державної адміністрації Ірина Ісопенко провела робочу нарада з організації функціонування архівних відділів районних державних адміністрацій в Чернівецькій області. У нараді взяли участь в.о. Генерального директора – головного зберігача фондів Державного архіву Чернівецької області Галина Ринжук, заступник директора Департаменту – начальник управління з питань місцевого самоврядування та туризму Департаменту регіонального розвитку обласної державної адміністрації Христина Марчук, начальник юридичного управління обласної державної адміністрації Леонід Томаш, заступники голів районних державних адміністрацій, які за розподілом функціональних обов’язків, спрямовують, координують та контролюють діяльність районних архівних установ, начальники новоутворених архівних відділів районних державних адміністрацій.

Під час наради Ірина Ісопенко зазначила, що в області утворено 3 архівні відділи: Вижницької, Дністровської та Чернівецької районних державних адміністрацій. Окреслила головні проблеми у ході реорганізації архівних установ районних державних адміністрацій, це надання статусу юридичної особи публічного права архівним відділам Дністровської та Чернівецької районних державних адміністрацій, збільшення штатної чисельності працівників архівного відділу Чернівецької районної державної адміністрації, сприяння у пошуку додаткових приміщень державної форми власності для розміщення архівних установ, що утворюються в результаті проведення адміністративно-територіальної реформи. Крім того, було звернуто увагу на необхідності належного рівня матеріально-технічного та фінансового забезпечення архівних відділів районних державних адміністрацій, у тому числі віддалених робочих місць та створення належних умов зберігання документів Національного архівного фонду.16 березня 2021

Участь у конференції в форматі Zoom, ініційована Державною архівною службою України з обговорення питань реорганізації архівних відділів районних державних адміністрацій у рамках проведення адміністративно-територіальної реформи


16 березня 2021 року під час конференції у форматі Zoom, проведення якої ініціювала Державна архівна служба України, обговорено питання реорганізації архівних відділів районних державних адміністрацій та презентовано методичні рекомендації «Організація архівної справи в територіальній громаді. Частина 2. Архівні відділи районних державних адміністрацій». Захід відбувався за участю Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова, представників Міністерства юстиції України, Міністерства розвитку громад та територій України, обласних державних адміністрацій, районних державних адміністрацій, державних архівів областей, архівних відділів районних державних адміністрацій.

Від Чернівецької області у заході взяли участь заступниця голови обласної державної адміністрації Ірина Ісопенко, в.о. Генерального директора – головного зберігача фондів Державного архіву Чернівецької області Галина Ринжук, заступники голів районних державних адміністрацій, які за розподілом функціональних обов’язків, спрямовують, координують та контролюють діяльність районних архівних установ, начальники новоутворених архівних відділів районних державних адміністрацій.

Запис конференції можна переглянути за посиланням.

Презентація актуальних питань організації архівної справи та діловодства на рівні районів.

Методичні рекомендації «Організація архівної справи в територіальній громаді. Частина 2. Архівні відділи районних державних адміністрацій».23 лютого 2021

Нові поповнення бібліотечних фондів Державного архіву Чернівецької області


Нещодавно фонди бібліотеки Державного архіву Чернівецької області поповнилися працями відомого у краї та за його межами науковця, доктора історичних наук, професора Нестора Мизака. Останній особисто передав для бібліотеки обласного архіву 10 книг.

Наукові дослідження автора висвітлюють боротьбу ОУН-УПА в період 1944-1960 років та діяльність греко-католицької церкви на Буковині.

Викладена в книгах історична інформація буде цікавою для дослідників та науковців.


19 лютого 2021

До уваги начальників архівних відділів та секторів районних державних адміністрацій, архівних відділів міських рад, архівних підрозділів державних органів, установ, підприємств та організацій


Чергове засідання експертно-перевірної комісії Державного архіву Чернівецької області буде проведено 25 лютого 2021 року. Документи для подачі на розгляд ЕПК Державного архіву Чернівецької області приймаються до 23 лютого 2021 року включно. Подані документи мають бути оформлені відповідно до усіх вимог до складання даних документів. Документи, які не оформлені відповідним чином, до розгляду прийматися не будуть.

18 лютого 2021

За сприяння голови Чернівецької обласної державної адміністрації Сергія Осачука, 18 лютого 2021 року Державному архіву Чернівецької області передано на зберігання особисті документи та фото відомого на Буковині педагога та громадського діяча, публіциста, письменника, члена Української національної ради ЗУНР Іларія Івановича Карбулицького.

Ці унікальні матеріали надав знаний український вчений, доктор хімічних наук, професор, внучатий племінник Ольги Кобилянської - Панчу́к Оле́г Ельпідефо́рович.

Дані документи будуть ретельно вивчені співробітниками держархіву та додані до існуючого фонду Іларія Івановича Карбулицького і стануть доступними для всіх, хто цікавиться історією та видатними особистостями Буковини.